Česko už nemá dva policejní prezidenty. Červíček končí, zůstává Lessy

Ministr vnitra v demisi Martin Pecina zrušil rozhodnutí o jmenování Martina Červíčka policejním prezidentem a Česko už nemá dva policejní prezidenty současně. Ministr tak vyřešil panující dvojvládí. Policejním prezidentem zůstává Petr Lessy. Odvolání Červíčka doporučila šéfovi resortu vnitra jeho poradní komise.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident Martin Červíček mluví o stavu bezpečnosti v Plzeňském kraji a změnách v organizační struktuře policie

Policejní prezident Martin Červíček mluví o stavu bezpečnosti v Plzeňském kraji a změnách v organizační struktuře policie | Zdroj: ČTK

„V tomto okamžiku je právoplatným policejním prezidentem pouze pan plukovník Lessy, který by si měl zítra převzít Policejní prezidium a převzít a řídit Policii České republiky,“ uvedl Pecina a dodal:

„To rozhodnutí zatím znamená, že pan brigádní generál Červíček se stává zpět náměstkem policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování. Zůstává samozřejmě ve služebním poměru v 11. platové třídě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si vyjádření Martina Peciny a Petra Lessyho na tiskové konferenci

Předseda Nezávislého odborového svazu Policie České republiky Milan Štěpánek považuje rozhodnutí za poněkud uspěchané: "Nejen právní zástupce pana Červíčka, ale i náš zástupce v senátu poradní komise navrhovali doplnit některé důkazy do řízení, nicméně komise návrhy zamítla,“ říká a dodává:

„Myslím si, že to bylo velmi uspěchané, protože provedení těchto důkazů by nezabralo víc než 10 dní a pak by bylo naprosto jasné, zda rozhodnutí ministra Kubiceho bylo v rozporu se zákonem o služebním poměru, nebo ne.“

Červíček podá rozklad, případně žalobu

Podle právního zástupce Martina Červíčka Josefa Kopřivy je celé řízení účelové.

„Já považuji celé to řízení v podstatě za šaškárnu. Nicméně použijeme samozřejmě veškeré možné právní prostředky, abychom se proti tomu bránili. Připravíme rozklad, který bude řešit pan ministr, a uvidíme, jak se k tomu vyjádří. Následuje žaloba ke správnímu soudu, kterou hodláme podat,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách v čele policie mluvili na Radiožurnálu Martin Pecina, ministr vnitra v demisi, Josef Kopřiva, právní zástupce Martina Červíčka, a Jan Schneider, bezpečnostní analytik serveru Česká pozice

Petr Lessy řekl, že až bude jmenován nový ministr vnitra, nabídne mu svou rezignaci.

„Jsem připraven v okamžiku jmenování nové vlády a nového ministra vnitra tomuto ministrovi vnitra dát rezignaci na svou funkci a po domluvě s ním v určitém časovém horizontu opustit funkci policejního prezidenta, pokud to tak bude nový ministr chtít. Chci tímto krokem zcela odblokovat situaci,“ vysvětlil.

Milan Chovanec, pravděpodobný budoucí ministr vnitra za ČSSD, hodnotí Pecinovo rozhodnutí spíše negativně, podle něj navíc Rusnokova vláda již neměla takto zásadní rozhodnutí dělat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O konci policejního dvojvládí v Česku mluvil na Radiožurnálu Milan Chovanec, pravděpodobný budoucí ministr vnitra za ČSSD

„Pan ministr Pecina je přesvědčen o zákonnosti svých kroků. Rychlost procesu i některé informace, které prosakují, budí nedůvěru k výsledku procesu odvolání pana Červíčka. Já se obávám, že schizma v policii dnešním dnem nekončí,“ tvrdí Chovanec a pokračuje:

„Nemáme teď sice dva policejní prezidenty, ale máme dva náměstky policejního prezidenta, protože pan Červíček se stal náměstkem pana Lessyho spolu s panem Kučerou, takže ten problém se přesunul o patro níž. Myslím si, že pan ministr Pecina mohl počkat, že tam nebylo nebezpečí z prodlení a mohla o tom už rozhodovat vláda s politickým mandátem.“

Dvojvládí by se mohlo opakovat

Chovanec zároveň oceňuje gesto Petra Lessyho, který chce uvolnit svoji pozici a umožnit výběr nového policejního prezidenta. Tím ale podle něj situace vyřešena nebude.

„Pan Červíček říká, že je přesvědčen o tom, že byl ze své funkce odvolán nezákonně, a bude se bránit takzvaným rozkladem k rukám pana ministra Peciny. A nebude-li mu vyhověno, může se obrátit na soud,“ upozorňuje Chovanec a dodává:

„Jakýkoli výběr nového policejního prezidenta nebude moci být proveden do té doby, než bude vypořádána situace s panem Červíčkem. Také by se nám mohlo stát, že za dva za tři měsíce po rozhodnutí soudu budeme mít nového prezidenta a k tomu pana Červíčka, který se vrátí do funkce.“ Dvojvládí by se tak mohlo opakovat.

Eliška Malínská, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme