Česko už řídí vláda v demisi

Premiér Mirek Topolánek (ODS) předal dnes odpoledne na Pražském hradě prezidentovi republiky Václavu Klausovi demisi své vlády. Předtím ji na mimořádném zasedání schválili všichni ministři Topolánkova kabinetu. Odstupující vláda, které Poslanecká sněmovna před třemi dny vyjádřila nedůvěru, zatím Česko dál povede.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odstupující premiér Mirek Topolánek předal prezidentovi Václavu Klausovi demisi vlády | Zdroj: ČTK

Prezident Václav Klaus oznámil, že nepřipustí setrvávání provizorního stavu, ve kterém by vláda v demisi řídila stát až do konce českého předsednictví Evropské unie nebo do předčasných voleb: "Pokud by mi Mirek Topolánek nebo někdo jiný byl schopen přinést nejméně 101 podpisů poslanců, slibujících umožnění vzniku jeho budoucí vlády, dal bych mu k tomu příležitost."

I podle odstupujícího premiéra Mirka Topolánka je čas důležitý: "Do doby, než budeme vystřídáni, budeme dělat vše proto, abychom udrželi stabilitu, budeme plnit své povinnosti jak doma tak v zahraničí. Upřednostňuji rychlost - a není to jenom rychlost sestavení vlády. Protože se domnívám, že nemůže být plnohodnotná, je to současně rychlost vyvolání předčasných voleb jako jediné možné řešení této dlouhodobé patové situace."

Prezidentova podmínka 101 provládního poslance se drtivé většině politiků zdá velmi složitá, ba až nesplnitelná. Nejepičtěji se vyjádřil předseda Strany zelených Martin Bursík, když tento úkol označil za ,protažení slona nadvakrát uchem jehly'.

Kdo stál za pádem vlády?

Velký rozruch vzbudila v uplynulých hodinách slova Mirka Topolánka, že za pádem jeho vlády stáli prezident Václav Klaus, poslanec ODS Vlastimil Tlustý a pražský primátor Pavel Bém (ODS).

Mirek Topolánek byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu. Záznam rozhovoru najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Za předsedu vlády se postavil vicepremiér, šéf Strany zelených Martin Bursík. I podle něj mohou za úterní pád vlády primátor Bém a prezident Klaus. Veřejně se vyjádřil, že u Béma je to jen takové tušení, prezident ale podle Bursíka podrazil občanské demokraty se vším všudy.

Šéf pražských občanských demokratů Bém v reakci uvedl, že premiér se snaží zbavit odpovědnosti za konec kabinetu a že je z Topolánkových výroků zklamaný. O sestavení vlády Bém nemá zájem.

Pavel Bém vystoupil na Radiožurnálu v poledních Ozvěnách dne. Jeho vyjádření je v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

I poslanec Vlastimil Tlustý, vyloučený po vyslovení nedůvěry ze sněmovního klubu ODS, dnes popřel, že by úterní hlasování s kýmkoliv koordinoval: "Nic jsem nepřipravoval. Jen pro zajímavost uvedu, že už na podzim Mirek Topolánek řekl, že nejsem jeho poslanec, že se mnou v žádném směru nepočítá. On je autorem této situace, nikoli já. Pokoušel jsem se s ním jednat, naposledy v prosinci, odezva nebyla žádná. "

Podle poslance Vlastimila Tlustého by se teď měl hlavně sestavit kabinet odborníků: "Nevznikne žádná levicová vláda, žádná Paroubkova vláda. Natož pak nástup levice. Nic takového nehrozí. Jde o to, aby vznikla do nejkvalifikovanější vláda, v každém případě vláda odborníků, ať už politická, polopolitická nebo nepolitická. Země teď potřebuje krizové manažery. Nepotřebuje premiéra, který ještě před týdnem nebyl ochoten přiznat, jak hluboká krize už je v České republice. Za rozhodující považuji kvality té vlády postavit se krizi."

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek dnes v Ranním interview Radiožurnálu řekl, jací lidé by podle něj měli být v nově sestavené vládě: "Myslím si, že by to měla být nezávislá, nestranická osobnost. Měli by to být především odborníci na národohospodářství. Takoví, kteří by připravili skutečně bytelný plán boje proti krizi."

Paroubek současně vyloučil, že by se ČSSD mohla podílet s ODS na přechodné vládě do předčasných voleb. Za nemožné označil, že by sociální demokraté také podpořili menšinový kabinet občanských demokratů.

Jiří Parobuek odpovídal v Ranním interview Radiožurnálu. Jeho slova máme zaznamenaná v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Vláda Mirka Topolánka schválila svou demisi
Klaus: Pád vlády není katastrofou, zvrat polistopadového vývoje nebude
Středočeská ODS vyzvala poslance Tlustého a Schwippela ke složení mandátu
Pádu české vlády věnují v zahraničí velkou pozornost
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka
Ve sněmovně pokračuje debata před hlasováním o nedůvěře vládě
Po případném pádu vlády chce ODS volby už v létě
Poslanec Tlustý: Rebelové z ODS by mohli v úterý hlasovat proti vládě
J. Raninec pro Radiožurnál: Dnes bych vládu nepotopil
Premiér má prý důkazy o manipulaci loňské volby prezidenta republiky
ČSSD chce popáté hlasovat o nedůvěře vládě, tentokrát kvůli kauze Wolf

Koho by měl prezident Václav Klaus pověřit sestavením nové vlády? Hlasujte v naší anketě!

Milada Richterová, Veronika Malá, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme