Česko uzavře pět velvyslanectví. Kvůli úsporám na ministerstvu

Česká republika zruší svých pět velvyslanectví a jeden generální konzulát. Rozhodla o tom vláda. Důvodem jsou úspory v rozpočtu ministerstva zahraničí. Úřady by měly skončit závěrem ledna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká vlajka

Česká vlajka | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Zavřou se tak dvě velvyslanectví v Africe - Kongu a Keni, dvě v Latinské Americe - Venezuele a Kostarice, a jedno na Blízkém východě - v Jemenu. Skončí také generální konzulát v indickém Mumbai. Je to méně, než uváděly informace, které pronikaly do médií z ministerstva zahraničí a podle nichž se uvažovalo o zrušení až deseti úřadů.

Přehrát

00:00 / 00:00

První náměstek ministerstva zahraničních věcí Jiří Schneider a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Drulák.

„O potřebě zrušit některé zastupitelské úřady se mluví už několik týdnů. Bylo nutné udělat rychlé rozhodnutí. Zaprvé proto, abychom věděli, jaké jsou vstupní parametry pro další úsporná opatření, hlavní totiž teprve nastanou, a pak proto, že je to pro ministerstvo poměrně složitá logistická operace, vzhledem k tomu, že úřady jsou na druhé straně světa,“ řekl první náměstek ministerstva zahraničních věcí Jiří Schneider.

Přestože ministerstvo tedy zásadní úsporná opatření ještě čekají, rušit další velvyslanectví by se už podle něj neměly. „Teprve teď budeme vědět, jak dál postupovat v redukci systemizace, tedy pracovních míst, protože rozpočtové limity jsou skutečně výrazně nižší, než v předchozích letech,“ podotkl Schneider.

Pro některé jde o nesystémový krok

Podle ředitele Ústavu mezinárodních vztahů Petra Druláka je redukce zastupitelských úřadů na místě. Způsob, který vláda zvolila se mu ale nelíbí. „Kladu si otázky, zda způsob, který byl zvolen je právě nejšťastnější. Protože vláda zatím nepřišla s žádnou novou koncepcí zahraniční politiky. A tím, že škrtá a ruší zastupitelské úřady, tak to připomíná spíš nějaký výstřel od boku,“ řekl Drulák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Afrikanistka Maria Imbrová v pořadu Stalo se dnes.

Schneider ale trvá na to, že výběr byl důkladně promyšlený. „Ale když děláte jakýkoli výběr, tak ho jde vždy nazvat, že není nejšťastnější. To prostě není nejšťastnější krok z definice. A debaty o tom, která teritoria a které relace jsou prioritní a perspektivní, vede ministerstvo neustále,“ uzavřel první náměstek ministerstva zahraničních věcí.

O nesystémový krok se ale jedná i podle afrikanistky a bývalé chargé d'affairs velvyslanectví v Zimbabwe Marie Imbrové. „Pro mě je to rozhodnutí nešťastné a nesystémové. V podstatě vyklízíme celou střední Afriku a to definitivně,“ podotkla.

Podle ní se Česká republika zbavuje možnosti, jak rozšířit příležitosti pro export. Úspory díky zrušeným ambasádám navíc prý budou minimální. „Za minimum peněz je tam udělalo dost efektivní práce,“ dodala Imbrová.

Václava Marešová, Jan Richter, Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme