Chorvatsko 0:0 Brazílie

Česko uzavřelo některé turistické přechody - opatření zpomalují dopravu

Zhruba sedmdesát turistických hraničních přechodů je od půlnoci uzavřeno v rámci preventivních opatření proti zavlečení nákazy slintavky a kulhavky na naše území. Tyto přechody, tedy pěší a cyklistické, jsou bez stálé služby, a proto na nich není možné zajistit dezinfekci osob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakých přechodů se opatření dotklo na Jesenicku nám prozradil ředitel Celní správy v Jeseníku Bedřich Zapletal. Jak řekl, jde o šest přechodů určených pro pěší a jednostopá vozidla nebo invalidní vozíky.

Turistické stezky na severu Čech od rána kontrolují hlídky pohraniční policie. Dohlížejí na to, aby lidé nepřecházeli státní hranici mimo regulérní hraniční přechody. Potvrdil to vedoucí odboru severočeské cizinecké a pohraniční policie Milan Babičík.

Mimořádná hygienická opatření kvůli slintavce a kulhavce zkomplikovala před víkendem provoz na dálničních hraničních přechodech. Na celnici v Mikulově se vytvořila odpoledne více než tříkilometrová kolona vozů. Cestující do Česka čekali na odbavení asi tři hodiny. Podle vedoucího tamní cizinecké policie Imricha Časného auta projíždějí přes dezinfekční rohože, každý cestující musí vystoupit a šlápnout do nádob s dezinfekcí. To vše společně s prohledáváním zavazadel zpomaluje odbavování. V úsecích mezi celnicemi řídí dopravu policisté s celníky.

Do České republiky nesmí cestující z Evropské unie a Polska dovážet potraviny živočišného původu s obsahem masa nebo mléka. Zákaz dovozu potravin pro osobní potřebu, který Česká republika vyhlásila v rámci mimořádných veterinárních opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky, se nevztahuje na potraviny rostlinného původu, moučné výrobky, sušenky, oplatky, čokolády, velikonoční vajíčka, nápoje, alkohol, konzervy a polokonzervy v neporušeném obalu. Orgány Německa, Rakouska, Francie a Slovenska dovoz potravin pro osobní potřebu z České republiky podle informací Generálního ředitelství cel neomezují. Lidé, kteří cestují z České republiky do zahraničí, se proto údajně nemusejí obávat, že jim budou potraviny pro osobní potřebu zabaveny.

Jak Českému rozhlasu sdělil náměstek ministra vnitra Miroslav Štěpán, nelze v tuto chvíli zatím říci, zda se přijatými opatřeními skutečně podaří zabránit zavlečení epidemie slintavky a kulhavky na naše území.

Ministerstvo zemědělství předpokládá, že podpoří vývoz českého hovězího masa. Pokud u nás nepropukne epidemie slintavky a kulhavky mohou naši exportéři uspět především v Evropské unii a v Rusku. Právě v Rusku a potom v Itálii už zemědělci zakázky získali. Následovat by podle ministerstva mohly další země.

Zemědělci, jejichž chovy jsou pojištěny proti nákaze, by mohli v případě rozšíření slintavky a kulhavky na naše území dostat současně dvě náhrady za vybitá stáda. Jedna náhrada by byla od státu, který by nařídil likvidaci zvířat, a druhá od pojišťovny. Oznámil to ředitel právního odboru ministerstva zemědělství Jindřich Urfus.

Počet ohnisek této vysoce nakažlivé nemoci ve Velké Británii nadále stoupá. Nyní je jich už 256. V Británii má proto začít preventivní porážka zdravých zvířat. Rozhodla o tom vláda ve své iniciativě na zastavení infekce slintavky a kuhlavky v této zemi. Utracena mají být všechna zvířata uvnitř dvoumílového pásma kolem farem v hrabství Cambria na severu Anglie a v jihozápadním Skotsku. Celkový počet utracených vířat by mohl dosáhnout 1 miliónu. Předseda Svazu britských farmářů řekl, že preventivní porážka je děsivé nicméně nutné opatření. Ovšem koordinátor Hnutí farmářská akce na anglickém severovýchodě řekl, že porážka zdravých zvířat povede k revoltě farmářů, a požádal o přijetí u ministra zemědělství Nicka Browna. Ministr oznámil, že vláda doufá v uvolnění restrikcí v oblastech mimo infekci do 10 dnů. Mezitím celkem 90 zemí - mezi nimi i Spojené státy a Austrálie - zakázalo dovoz živých zvířat ze zemíEvropské unie.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme