Česko uznalo právní moc trestního tribunálu v Haagu

Mezinárodní trestní soud v Haagu od 1. října uznává i Česká republika. I pro nás vstupuje v platnost jeho status dojednaný v Římě před 11 lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko | Foto: Fotobanka stock.xchng

Mezinárodní trestní tribunál začal pracovat v roce 2003 a je prvním soudem určeným ke stíhání zločinů proti lidskostí, genocidy a válečných zločinů.

Česko je 110. signatářskou zemí, která jeho jurisdikci uznala. K ratifikaci římské smlouvy o založení tribunálu se ale parlament chystal 10 let. Odhodlal se k tomu až loni v říjnu.

Dalších 9 měsíců trvalo, než smlouvu podepsal prezident. Česko se za to dočkalo kritiky od Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Česká republika byla poslední zemí Evropské unie, která soudní moc tribunálu neuznala.

Při slavnostním ceremoniálu v Haagu předá předseda soudu českému velvyslanci v Nizozemsku speciálně vázané vydání římského Statutu soudu.

V současné době Mezinárodní trestní tribunál soudí hlavně obžalované z konfliktů v Africe. Například bývalého viceprezidenta Konžské demokratické republiky Jeana Piera Bembu.

Za zločiny spáchané v Dárfúru čelí žalobě i súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme