Česko v jihovýchodní Asii postrádá stále dvanáct občanů

Počet pohřešovaných Čechů v jihovýchodní Asii zůstává na čísle 12. U sedmi osob jsou vážné obavy, že už nežijí. V době živelní pohromy byly v dosahu ničivých mořských vln.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé natahují ruce pro rýži | Zdroj: ČTK

Nejvíce - sedm - lidí je nezvěstných v Thajsku, dva jsou pohřešováni na Srí Lance a k tomu se hledá jeden Čech v Indii a dva v Barmě.

Ministerstvo zahraničí má už vzorky DNA od celé skupiny sedmi vážně pohřešovaných Čechů. Do Asie je zatím ale ještě neodeslalo, protože Thajci nejprve požadují vyplnění pětistránkového formuláře od rodin. Pracovník ministerstva nyní objíždí příbuzné, aby ho vyplnili.

Thajci také dosud neupřesnili, jaká laboratoř bude vzorky zkoumat. V jižním Thajsku začala už exhumace stovek obětí přírodní katastrofy, což by mohlo objasnit i osud nezvěstných českých turistů.

OSN vyzývá světové dárce, aby urychleně poskytli pomoc slíbenou lidem postiženým katastrofou v oblasti Indického oceánu. Koordinátor humanitární pomoci Spojených národů Jan Egeland na konferenci v Ženevě připomněl, že zatím se do konkrétních akcí investovala pouze desetina slíbených peněz - tedy jen na 300 milionů dolarů.

Do Ženevy přijeli zástupci více než 80 zemí - jednají nejen o akutní pomoci, ale také o dlouhodobých investicích do katastrofou zničeného regionu.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme