Česko v noci čeká změna telefonních čísel

V noci na neděli vypukne telefonní revoluce, která u nás nemá obdoby. Dojde k přečíslování všech telefonních linek v republice, a to pevných i mobilních. Tento krok si vynutila potřeba sjednocení s evropskými normami a rozšíření prostoru pro další operátory. Všechna nová čísla budou devítimístná a budou obsahovat i předvolbu pro příslušný telefonní obvod. V době přečíslování, od půlnoci do třetí hodiny ranní, bude možné volat tísňové linky 150, 155 a 158 jen z mobilních telefonů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

klávesnice telefonu | Foto: Jan Rosenauer

Změna čísel bude nejjednodušší u mobilních telefonů - škrtá se pouze první nula, jinak spojení zůstává beze změny. U pevných linek v Praze a Brně se k dosavadnímu číslu přidá pouze současná předvolba, samozřejmě také bez nuly. V jiných oblastech ale nové číslo nebude tak snadné odvodit od stávajícího. Zjistit se dá podle mluvčího Telecomu Vladana Crhy hned několika způsoby.

"Za prvé na každém vašem telefonním účtu každý měsíc vám doposud chodilo a chodí vaše nové telefonní číslo, takže tam si zjistíte své vlastní číslo, můžete také zavolat na linku 14 111, kde po zadání toho současného čísla se dozvíte automaticky číslo nové, tato linka bude fungovat i po přečíslování. Po přečíslování také bude možné využít informace o telefonních číslech standardní na čísle 1180. Pro uživatele internetu je asi nejpohodlnější zajít na internetovou stránku Českého Telecomu, kde je on-line aplikace, do které můžete opět zadat původní číslo a dozvíte se číslo nové."

Celá akce potrvá od půlnoci do tří ráno. Provoz tísňových linek v tu dobu převezme Eurotel a lidé se podle ujištění nemusejí obávat, že zůstanou v případě nehody, nemoci nebo jiné nepředvídatelné okolnosti bez pomoci. Mluvčí Eurotelu Jan Kučmáš říká, že kapacita linek bude dostačující a několikrát jištěná. Volání ale bude možné jen z mobilních telefonů.

"Systém bude fungovat tak, že když se nedovoláte na jeden telefon, budete automaticky přesměrováni na druhý, poté na další, poté budete přesměrováni na kraj a poté budete přesměrováni na další mobilní telefon na kraji, který je na takzvané 112. To znamená, že je tam několikeré jištění, zcela automatické a my nepředpokládáme, že by mohlo dojít byť jen ke krátkodobému naplnění kapacity, protože je více než dvojnásobná."

Aleš Heřmánek, Blanka Černá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme