Česko v pondělí pokryje ledovka. Zkomplikuje dopravu i dodávky elektřiny

V pondělí se bude ve východní polovině země při mrznoucím dešti tvořit ledovka, na východě Pardubického kraje i velmi silná. Hrozí komplikace v dopravě a energetice, především v oblastech s tvorbou velmi silné ledovky může nastat kalamitní situace, upozorňují meteorologové. Ve Frýdlantském výběžku, na severní Moravě a ve Slezsku bude podle aktuální výstrahy současně foukat silný vítr s nárazy kolem 70 kilometrů v hodině.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Ledovka (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V pondělí bude postupovat přes naše území od severozápadu studená fronta. V severních a severovýchodních Čechách a na většině území Moravy a Slezska se očekává odpoledne a večer mrznoucí déšť s tvorbou ledovky," uvedli meteorologové.

Většinou se bude tvořit ledovka silná do pěti milimetrů, ve východních částech Pardubického kraje může být ledovka silná až deset milimetrů. Pro tyto části proto platí výstraha s nejvyšším stupněm nebezpečí.

„S ohledem na mimořádnost meteorologické situace předpokládáme po celé období komplikace v dopravě a energetice. Především v oblastech s tvorbou velmi silné ledovky (nejvyšší stupeň nebezpečí) může nastat kalamitní situace,“ dodali meteorologové.

Podle způsobu vzniku meteorologové rozlišují náledí a ledovku. Náledí je ledová vrstva pokrývající zemský povrch, která vzniká postupným mrznutím dešťových kapek na povrchu země nebo zmrznutím roztátého sněhu.

Ledovka je průvodním jevem mrznoucího deště nebo mrholení. Vodní kapky se po dopadu na zem či předmět rozlijí, zmrznou a vytvářejí průhlednou vrstvu ledu s hladkým povrchem. Vzniká nejen na cestách, ale i na větvích, plotech či sloupech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme