Česko v příštím roce zřídí nejméně tři nové diplomatické mise. Jiné musí uzavřít

Česká diplomacie přeskupí své síly. V novém roce se mají otevřít velvyslanectví v Senegalu, Barmě nebo na Srí Lance. Obnoví se také ambasáda v Kolumbii, uzavřená před 3 lety. Zruší se ale některá česká zastoupení v Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zahraničních věcí ČR | Foto: Jan Rosenauer

Končí mise při UNESCO v Paříži a také české velvyslanectví v Lucembursku.Po Maltě je to druhá země Evropské unie, kde Česko nebude mít velvyslanectví.

Lucembursko má jen asi tolik obyvatel, co například Liberecký kraj. Lucemburčanů je necelý půlmilion. V Lucemburku ale sídlí mnoho institucí Evropské unie, bank, podniků a hlavně 2 tisíce Čechů, kteří v nich pracují a reprezentují svou zemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČR zruší velvyslanectví v Lucembursku. Natáčel tam Pavel Novák ze zahraniční redakce Radiožurnálu.

Budovu velvyslanectví, která se nachází vedle národního divadla a blízko starého města a státní ústav pro památkovou péči ji považuje za součást lucemburského národního kulturního dědictví, dostala ČR ze staré známosti, coby národ spojený s Lucemburskem od 14. století.

Až se velvyslanectví zavře, Česko zřídí v Lucemburku asi jen čestný úřad honorárního konzula. Tuto funkci už před šesti lety plnil Michael Wittman.

„Je velká škoda, že prodáváme exkluzivní historický dům Pierra Wernera, otce eura. Na druhou stranu reality v Lucembursku neklesají, čili jakákoli investice se bonifikuje. A je škoda, že jsme neudělali z naší ambasády kulturní, obchodní a reprezentační centrum, protože by to přinášelo peníze českému státu a národu,“ řekl Českému rozhlasu.

Uzavření českého diplomatického zastoupení v Lucemburku je ale podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga nutné, kvůli úspoře peněz: „Je to z velmi prostého důvodu, protože na to nemáme prachy. Prostě úsporná opatření se týkají také ministra zahraničí a to velice citelně. Někde ty prachy musím ušetřit.“

„Otevíráme tam, kde je to teď pro nás nutné,“ dodává Schwarzenberg.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme