Petříček: Ministerstvo zdravotnictví odmítlo 2 miliony dávek vakcíny od Spojených arabských emirátů

Ministerstvo zdravotnictví odmítlo nákup milionu vakcín proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca, které Česku nabídly Spojené arabské emiráty. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) to řekl Respektu. Podle webu může být důvodem chybějící evropské povolení pro vakcíny vyrobené v Indii.

Praha (Aktualizováno: 20:30 3. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zdravotnictví rozhodnutí hájilo tím, že šlo o neautorizovanou nabídku, píše Respekt | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Česká republika dostala od emirátů nabídku na nákup očkování AstraZeneca vyrobeného díky licenci v Indii, uvedl Petříček pro Respekt. Vakcína by podle něj v Česku byla nejpozději za dva měsíce.

‚Nejde ji aktualizovat kvůli mutacím.’ Členové Učené společnosti považují projekt české vakcíny za naivní

Číst článek

„Ministerstvo zdravotnictví bohužel tuto nabídku odmítlo, stejně jako naši avizovanou snahu oslovit přímo výrobce v Indii. Chápu, že cena je vyšší, ale je dána celosvětovou poptávkou,“ řekl Petříček.

Odmítavé stanovisko na Ústředním krizovém štábu hájila delegátka ministerstva zdravotnictví s odůvodněním, že jde o neautorizovanou nabídku, uvádí Respekt s odvoláním na zdroje ze zasedání štábu. Podle serveru je možné, že vakcíny vyrobené v Indii nemusí mít povolení od Evropské lékové agentury.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v reakci na Petříčkova slova odmítl, že by Česko podobnou nabídku obdrželo. „Šlo o šarži, která nemá v EU povolení. Vakcíny musíme nakupovat tak, aby byla zajištěna bezpečnost,“ napsal Blatný na twitter.

Zeman na Babišův popud požádal Čínu o vakcínu od firmy Sinopharm. Peking zřejmě žádosti vyhoví

Číst článek

Černý trh

Babiš po jednání vlády řekl, že se proti informaci o odmítnutí nákupu zásadně ohrazuje. „Podepsali jsme smlouvu, ve které jsme se zavázali, že nebudeme nakupovat vakcínu AstraZeneca mimo smlouvu,“ uvedl. Česko podle něj mělo už i dříve nabídky očkovacích látek přes soukromého prostředníka. „Tenhle černý trh jsme nahlásili a vyšetřuje to i OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům,“ řekl. Česko podle něj o navýšení dodávek vakcín usiluje, ale akceptovalo by jen seriózní nabídky, nikoliv podvodné.

Mluvčí společnosti AstraZeneca řekl agentuře Reuters, že firma soukromému sektoru neposkytuje žádné vakcíny k prodeji či distribuci v Evropě. „Pokud někdo nabízí vakcíny soukromě, je to pravděpodobně podvrh, takže by to mělo být odmítnuto a nahlášeno místním zdravotnickým úřadům,“ uvedl.

Česko již kvůli nedostatku vakcín požádalo o poskytnutí dalších dávek některé evropské i světové země. Koncem února premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že Francie dodá do Česka k polovině března 100 000 dávek vakcíny. Izrael Česku věnoval 5000 vakcín Moderna. Tento týden pak do Karlovarského kraje dorazilo 15 000 dávek vakcíny jako dar od německých spolkových zemí Durynsko, Sasko a Bavorsko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme