‚Bylo to nedorozumění.‘ Ministr Blatný ujistil, že vakcína Johnson & Johnson v dubnu do Česka dorazí

Firma Johnson & Johnson dodá v dubnu do Česka až 40 tisíc vakcín proti koronaviru. Zástupci farmaceutické společnosti to podle informací Radiožurnálu uvedli na schůzce s národní koordinátorkou pro očkování. Ministr zdravotnictví za ANO Jan Blatný informaci v Poslanecké sněmovně potvrdil. Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom v úterý řekl, že vakcína v dubnu nebude. Podle šéfa resortu zdravotnictví šlo o nedorozumění.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína proti koronaviru od firmy Johnson & Johnson | Foto: Shannon Stapleton | Zdroj: Reuters

„Bohužel, v dubnu ji nedostaneme, nikde nebude, ani CureVac. Dostaneme Pfizer/BioNTech, Modernu, AstraZenecu. Ale ta snížila počet dodávek. Ale je to velká nejistota, těžko se to plánuje,“ řekl premiér Babiš v úterý rozhlasové stanici Frekvence 1.

Dodávka vakcíny Johnson & Johnson nabrala zpoždění. ‚V dubnu ji nedostaneme,‘ oznámil Babiš

Číst článek

Podle ministra zdravotnictví to je ale jinak. „Bylo tady nějaké nedorozumění o tom, že ta vakcína do České republiky v dubnu nepřijde. Naštěstí se to nepotvrdilo,“ prohlásil ve sněmovně. „Je to tak, že přijde, ale v menším množství. Upozorňuji na to, že se bude jednat o 30 až 40 tisíc dávek balení,“ dodal.

Česko má objednány celkem dva miliony této jednorázové vakcíny. V dubnu by do Evropské unie měly směřovat tři miliony dávek, v květnu 13 milionů a v červnu 39 milionů.

Jak připomněla ČTK, Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila podmínečnou registraci vakcíny od americké firmy zhruba před dvěma týdny. Momentálně je tak v zemích sedmadvacítky povoleno použití vakcín proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Počítá také s dodávkami látek od firem CureVac nebo Sanofi.

Matěj Skalický, miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme