Česko ve věci omezení pohybu pracovních sil neustoupí

Česká republika neustoupí současným snahám Evropské unie o omezení pohybu pracovníků po našem přistoupení k unii. Rozhodnutí neuzavřít s unií kapitolu "volný pohyb osob" na jednání plánovaném už na 27. července padlo v kabinetu včera pozdě večer - na návrh ministerstva zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Informoval o tom státní tajemník pro evropské záležitosti Pavel Telička s tím, že český stát s největší pravděpodobností nebude příští pátek s unií jednat vůbec. Bude požadovat náhradní jednání, pravděpodobně v říjnu.

Česká republika nebude příští pátek vyjednávat s Evropskou unií o volném pohybu pracovních sil. Českému rozhlasu to potrvrdil ministr zahraničí Jan Kavan, který zároveň upřesnil původní informace, že naše země odmítne úplně respektovat snahy EU o omezení této otázky. "My samozřejmě se nesnažíme změnit postoj Spolkové republiky Německa nebo Rakouska, protože to jsou dvě země, které by chtěly co nejdelší přechodné období a tu společnou pozici Evropské unie známe. Včera vláda souhlasila s mými argumenty, že v této chvíli nejsou optimální podmínky pro uzavření této kapitoly za podmínek, které jsou nyní nastoleny. My se domníváme, že kdybychom si dali čas do 25. října, kdy je další možnost mezivládní konference, tak tady šance je, že bychom si mohli vyjednat lepší podmínky."

Poslanci, včetně zástupců opozice, rozhodnutí vlády premiéra Miloše Zemana odložit jednání nekritizují. Naopak většinou hodnotí postup kabinetu jako příležitost pro vyjednání lepších podmínek.

Šéf diplomacie Jan Kavan hovořil o této problematice i s předsedy parlamentních stran. Jak pak řekl novinářům, čeští představitelé se pokusí do říjnového kola jednání s Evropskou unií vyjednat lepší podmínky v oblasti volného pohybu osob. Uzavření této kapitoly vyjednávání s EU při červencovém kole jednání zabránilo to, že zmíněné podmínky nebyly nejoptimálnější.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme