Česko vede unijní žebříček šikany na pracovišti. S mobbingem se setkal každý pátý

Česko, Finsko a Rakousko vedou unijní žebříček v množství šikany na pracovišti. S takzvaným mobbingem se v těchto státech setkala loni více než pětina zaměstnanců. K podobnému zjištění, jako zveřejnila Evropská nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek, došli i vědci z olomoucké univerzity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

podnikatelka, manažerka, byznysmenka, pracovní pohovor, dohoda, jednání, zaměstnankyně, nadřízený, podřízená (ilustrační foto) | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Začíná to nenápadně. Nejprve drobné výtky za špatnou práci, později hrubé nadávky. Stále více zaměstnanců v Česku si stěžuje na šikanu.

Aktuální průzkum Univerzity Palackého v Olomouci ukazuje, že z 3750 oslovených zaměstnanců se s takzvaným mobbingem loni setkal každý pátý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko je na špičce unijního žebříčku šikany na pracovišti. S mobbingem se setkal každý pátý. Natáčela Evelyna Kulíšková

„Nejvíce šikanovány jsou osoby s vysokoškolským vzděláním, je jich zhruba 42 procent. Na prvním místě je veřejný sektor," shrnul Panajotis Cakirpaloglu - vedoucí výzkumu, který Česko řadí mezi země EU nejohroženější šikanou.

Dlouhodobě jí u nás podle něj přibývá. Cakirpaloglu považuje za chybu, že stále chybí komplexní zákon, který by mobbing jasně definoval. S tím souhlasí i Michaela Švejdová z Mobbing free poradny.

„Z naší zkušenosti je to momentálně tak, že lidé propadají beznaději, že s tou situací nemohou vůbec nic dělat. Lidé, kteří se snaží právně bránit, se nemají o co opřít, a ti, kteří se to snaží řešit interně, tak vedení se naopak snaží těmi právními cestami zbavit zodpovědnosti," přibližuje Švejdová.

Někteří poslanci a senátoři chtějí ochranu zaměstnance začlenit například do připravovaného zákona o ochraně oznamovatelů protiprávního jednání, takzvaných whistleblowerů.

Taková změna ale úplně neřeší situaci lidí, kteří jsou v práci šikanovaní z jiných důvodů. Nemusí nutně oznamovat korupci. Někteří zákonodárci proto zvažují i úpravu zákoníku práce.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme