Česko věnovalo nemocnici v irácké Basře lékařské přístroje

Ultrazvuk a EKG v hodnotě dvou milionů korun věnovalo české ministerstvo zahraničí dětské nemocnici v irácké Basře. Několik lékařů, kteří přístroje převzali, se je učí ve Fakultní nemocnici Motol obsluhovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Typická ulice Basry | Foto: Jiří Hošek

Jedním z lékařů, kteří přístroje přebírají a zároveň se s nimi učí zacházet, je doktorka Sawsan Ísa. "Tyto přístroje jsou pro nás životně důležité, máme mnoho dětí se závažnými srdečními nemocemi. Poskytujeme jim jenom léky a ošetření, ale ne chirurgické operace - k tomu potřebujeme právě tato zařízení."

Doktor Miloš Bohoněk jako vojenský lékař v Iráku byl a situaci v tamním zdravotnictví zná. "Zdravotnictví v Iráku je na poměrně solidní úrovni, ale nejsou tam k dispozici specializované obory, což dětská kardiologie je."

Tato humanitární pomoc volně navazuje na projekt Medevac, v jehož rámci operovali v Motole 38 iráckých dětí. Doktor Tibor Klein byl jedním z těch, kteří v Iráku vhodné pacienty vybírali. Doufá, že díky darovaným přístrojům a vyškoleným místním lékařům už nebudou cesty českých specialistů do oblasti zapotřebí.

"Předpokládám, že tato skupina lékařů bude jakýmsi ostrůvkem dětské kardiologie a později třeba i dětské kardiochirurgie v té oblasti, protože tam je opravdu co dělat."

Lucie Weissová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme