V Česku se budou vyrábět protivzdušné systémy pro Ukrajinu. Zaplatí je Nizozemsko

V České republice se budou vyrábět systémy protivzdušné obrany pro Ukrajinu. Stovku upravených terénních vozidel Toyota osazených dvojicí rychlopalných kulometů, které mohou zasahovat například proti dronům, zaplatí Nizozemsko. U českých firem koupí i potřebnou munici, řekl ředitel Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci Aleš Vytečka. Obchod zprostředkovalo české ministerstvo obrany právě prostřednictvím jím zřízené agentury.

Praha/Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják upevňuje v zákopu kulomet

Nizozemsko se podle Vytečky přesvědčilo, že Česká republika je pro pomoc Ukrajině vhodným partnerem (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

O výrobě protiletecké zbraně pro Ukrajinu informoval po úterním jednání států, které vojensky podporují Ukrajinu, náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec.

Česko dostane od USA dalších 200 milionů dolarů. Podle velvyslance jsou určeny na modernizaci armády

Číst článek

Projekt vychází ze stejných principů jako už dříve oznámená modernizace 90 tanků T-72. Jejich opravu společně platí Spojené státy a Nizozemsko, vše koordinuje české ministerstvo obrany. Modernizaci a dodávku tanků zajišťuje česká společnost.

Nizozemsko se podle Vytečky přesvědčilo, že Česká republika je pro pomoc Ukrajině vhodným partnerem díky agilnímu obrannému průmyslu i fungující vládní podpoře. Zároveň vyzdvihl vysokou úroveň a kvalitu spolupráce s touto západoevropskou zemí.

Projekt pořizovaných systémů protivzdušné obrany reaguje na ruské útoky proti ukrajinské energetické infrastruktuře a na ukrajinskou snahu se jim bránit. Vytečka poznamenal, že západní země napadené Ukrajině dodávají velmi sofistikované protiletecké systémy.

Střely, které jsou pro ně využívané, jsou ale při nasazení například proti levným dronům íránské výroby Šáhid mnohonásobně dražší.

Obrněná vozidla

Česko proto po konzultacích s Ukrajinou a českým zbrojním průmyslem nabídlo Nizozemsku účast na projektu terénních vozidel osazených těžkými kulomety. Ty dokážou efektivně podobné stroje zastavit, využívají k tomu běžně dostupnou a levnou munici.

Mobilní team UA armády loví sebevražedné drony. Takhle bude fungovat všech 15 Viktorů.

20:09 – 01. 01. 2023

74 2158

Na stejná zařízení se už Češi složili v kampani Dárek pro Putina. Na 15 systémů protivzdušné obrany nazvané Viktor organizátoři vybrali 90 milionů korun. Systém je podle webu Dárek pro Putina schopen účinně bránit strategické i civilní cíle před nálety sebevražedných dronů i před leteckým bombardováním.

Humanitární pomoc a vybavení na frontu: Maďaři Ukrajinu podporují navzdory Orbánově politice

Číst článek

Na terénních vozidlech Toyota je umístěna dvojice rychlopalných kulometů ráže 14,5 milimetru, které mohou sloužit pro ničení vzdušných nebo v případě potřeby i pozemních cílů. Zasahovat mohou proti středním a velkým dronům, ale také proti letadlům a vrtulníkům, které operují v malých výškách. Účinný dostřel je až dva kilometry.

Zbraň je vybavena i nočním zaměřovačem. Podle Vytečky to Ukrajinci velmi oceňují, protože Rusko začalo drony, které je možné celkem snadno ve dne sestřelit, nasazovat zejména v noci.

Podle Vytečky byl už kontrakt s českou firmou podepsán. Podrobnosti o pomoci Ukrajině ministerstvo i zbrojní firmy z bezpečnostních důvodů nezveřejňují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme