Česko vydalo Švéda podezřelého z terorismu do USA

Česko vydalo Spojeným státům Švéda libanonského původu, kterého USA viní z terorismu. O vydání jedenačtyřicetiletého Oussamy Kassira rozhodl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a muž dnes ráno opustil republiku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil | Foto: Marián Vojtek

Vydání Kassira schválil už v dubnu pražský městský soud, Švéd se proti verdiktu odvolal. Neuspěl, protože i vrchní soud konstatoval, že vydání je přípustné. Konečné slovo ale měl český ministr spravedlnosti.

Podle Pospíšila byl postup ministerstva spravedlnosti při vydání Kassira standardní. Šéf resortu tak reagoval ve vysílání Radiožurnálu na kritiku Kassirova právníka, že se jednalo o protiprávní krok. "Nešlo o žádné politické rozhodnutí ministra, ministr vyšel z toho, co rozhodla nezávislá justice, a ta rozhodla o přípustnosti vydání," řekl Pospíšil.

Podle obhájce Umara Switata se ale mezinárodní smlouvy, které podle žalobce umožňovaly vydání, na žádné z obvinění nevztahovaly. Switat s vydáním Švéda do USA nesouhlasí a podle svých slov dnes kolem poledne požádal o přerušení jeho převozu. Zároveň podal proti rozhodnutím českých úřadů ústavní stížnost.

Předání Kassira přivítalo americké velvyslanectví v Praze. "Velvyslanectví USA potvrzuje, že český soudní postup probíhal standardně během všech stupňů vydávacího procesu. Velvyslanectví oceňuje práci Ministerstva spravedlnosti ČR, Policie ČR a vězeňské služby při zadržení i vydání pana Kassira," stojí v tiskovém prohlášení zastupitelského úřadu USA.

Americká strana se přitom zavázala, že Kassir nebude zadržován či vězněn v jiném než civilním zařízení a neskončí tedy na základně Guantánámo a že bude souzen civilním, nikoliv vojenským soudem. "To jsou samozřejmě podmínky, které jsme my kontrolovali a které nám americká strana dala. Jinými slovy, ujistila nás, že dotyčný bude mít právo na spravedlivý proces," dodal Pospíšil.

Kassir byl v USA obviněn ze spiknutí s cílem poskytnout hmotnou podporu teroristům. Soudce Federálního okresního soudu pro Jižní okres státu New York na něj vydal v roce 2004 zatýkací rozkaz. Obžalobu v dubnu 2006 schválila Velká porota. Česká policie muže zadržela na základě mezinárodního zatykače na ruzyňském letišti během mezipřistání na trase Stockholm - Bejrút 11. prosince 2005. Od té doby byl ve vazbě. V USA mu nyní hrozí až doživotí.

Podle amerických úřadů chtěli Kassir a další spiklenci na usedlosti v americkém Oregonu v roce 1999 vybudovat výcvikový tábor pro džihád. Absolventi se pak měli přesunout do Afghánistánu. Kassir všechna obvinění popírá. Tvrdí, že není terorista a nemá na ně ani žádné kontakty. Schvalováním teroristických útoků proti USA v roce 2001 a obdivem k Usámovi bin Ládinovi se ale Kassir ve Švédsku netajil.

Martin Hromádka, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme