Odpověď na kauzu Skripal. Evropské státy a Amerika vypoví desítky ruských diplomatů, Česko opustí tři

Česko vyhostí tři členy ruského diplomatického personálu v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. Je to výraz solidarity s Británií po útoku, řekl v pondělí premiér Andrej Babiš (ANO). Vypovězení tří Rusů z Prahy je součástí koordinované reakce minimálně čtrnácti členských států Evropské unie. Šedesát ruských diplomatů vyhostí také Spojené státy.

Aktualizujeme Praha/Brusel/Washington (Aktualizováno: 15:23 26. 3. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš

Premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš | Zdroj: Úřad vlády

Země EU společně s USA vyhošťují ruské diplomaty v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala nervovým plynem ve Velké Británii. Americký prezident Donald Trump rozhodl o vyhoštění 60 Rusů a o uzavření konzulátu v Seattlu. Čtyři diplomaty vyhostí také Kanada, 13 pak Ukrajina.

Vyhoštění ruských diplomatů (aktualizujeme)

  • EU (podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska se týká 14 členských zemí)
    • Česko: 3 zaměstnanci ruské ambasády
    • Německo: 4 diplomati
    • Francie: 4 diplomati
    • Polsko: 4 diplomati
    • Litva: 3 diplomati
    • Itálie: 2 diplomati
    • Dánsko: 2 diplomati
    • Nizozemsko: 2 diplomati
    • Španělsko: 2 diplomati
    • Estonsko: 1 diplomat
    • Finsko: 1 diplomat
    • Lotyšsko: 1 diplomat
    • Chorvatsko: 1 diplomat
    • Maďarsko: 1 diplomat
    • Rumunsko: 1 diplomat
    • Švédsko: 1 diplomat
  • USA: 60 diplomatů (Z toho 46 z velvyslanectví ve Washingtonu, dva z newyorského generálního konzulátu a 12 členů stálé mise Ruska při OSN; uzavřen má být ruský konzulát v Seattlu.)
  • Velká Británie: 23 diplomatů (už 14. března)
  • Ukrajina: 13 diplomatů
  • Kanada: 4 diplomati
  • Albánie: 2 diplomati (podle prohlášení britské premiérky)
  • Makedonie: 1 diplomat
  • Norsko: 1 diplomat

„Vítáme dnešní kroky našich spojenců, které jasně ukazují, že stojíme bok po boku a posíláme Rusku ten nejsilnější signál, že nemůže pokračovat v porušování mezinárodního práva,“ oznámila v prohlášení britská premiérka Theresa Mayová.

Rusko: symetrická odpověď

Rusko chystá v reakci na vyhoštění diplomatů z USA a některých zemí Evropské unie stejná opatření. Informovala o tom agentura RIA s odkazem na ministerstvo zahraničí. Podle něj Moskva odpoví na krok každého jednotlivého státu, a to v nadcházejících dnech.

Ruská diplomacie označila solidaritu států s britskou kauzou otravy jedem Novičok za nepřátelský krok a provokaci. Slepé následování euroatlantického příkladu prý povede ke konfrontaci a vyeskaluje vztahy mezi zeměmi.

Babiš: Rusové překročili veškeré meze

„Tento náš krok je výrazem spojenecké solidarity. O podporu mne přímo požádala (britská premiérka) Theresa Mayová,“ napsal v pondělí odpoledne na twitteru premiér v demisi Andrej Babiš.

„Rusové překročili veškeré meze, když označili Česko za možnou zemi původu nervového jedu Novičok použitého k útoku v Británii,“ napsal dál Babiš.

Premiér novinářům řekl, že Česko je jako součást EU a NATO pevně začleněné do západních struktur. „Když náš spojenec nás ve vážné situaci požádá o pomoc, máme mu vyjít vstříc,“ uvedl. Útok nervovým plynem na území cizího státu podle něj ohrožuje civilní obyvatelstvo a ukazuje na brutálnější způsob špionáže, než je zvykem.

Šlechtová u Zemana v Lánech

Kvůli vyhoštění členů ruského diplomatického personálu z Česka v pondělí za prezidentem Milošem Zemanem přijeli do lánského zámku ředitel Bezpečnostní Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka a ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO). Informovala o tom Česká televize.

Zeman podle tiskového prohlášení uložil BIS, aby zjistila, zda se na území České republiky nevyvíjel nebo neskladoval nervový plyn „Novičok“, ať už v průmyslových, nebo vědeckotechnických zařízeních.

Tusk: čtrnáct států EU

Vyhostit ruské diplomaty se v návaznosti na útok nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury rozhodlo zatím 14 členských zemí EU. Ve Varně to v pondělí před summitem EU-Turecko novinářům řekl předseda Evropské rady Donald Tusk. Nevyloučil zároveň, že v nadcházejících dnech a týdnech budou následovat další společná evropská opatření, včetně možných nových vyhoštění ruských diplomatů.

Reakce Německa i Francie

Německo vypovědělo čtyři ruské diplomaty. Na twitteru to uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas, podle něhož Moskva dostatečně nespolupracuje při vyšetřování útoku.

Bývalý agent Skripal žádal Putina v dopise o odpuštění, chtěl se vrátit domů, vypověděl jeho přítel

Číst článek

„Vypověděli jsme dnes z Německa čtyři ruské diplomaty. Protože Rusko stále nepřispívá k objasnění útoku v Salisbury,“ uvedlo v pondělí na twitteru německé ministerstvo zahraničí. Podle Maase není rozhodnutí lehkomyslné.

Deník Süddeutsche Zeitung krátce před oficiálním oznámením německé diplomacie uvedl, že by se vyhoštění mělo týkat diplomatů podílejících se na zpravodajských operacích.

Také Francie vypoví čtyři ruské diplomaty. Podle francouzského diplomatického zdroje citovaného agenturou Reuters musejí vyhoštění ruští diplomaté opustit Francii do týdne. Itálie oznámila vypovězení 

Z Polska musí čtyři diplomaté

Bratislava vyhoštění ruských diplomatů neoznámila, předvolala si ale ruského velvyslance na Slovensku. Rakousko, kde jsou v koaliční vládě nacionalisté ze Svobodné strany Rakouska, oznámilo, že nevyhostí nikoho, protože je neutrální zemí

Čtyři ruské diplomaty vyhostí Polsko. Ruskému velvyslanci Sergeji Andrejevovi v pondělí rozhodnutí oznámil náměstek ministra zahraničí Jacka Czaputowicze. Diplomaté musejí podle ministra Polsko opustit do půlnoci 3. dubna.

„V této situaci je podle nás nutná jednotná reakce mezinárodního společenství,“ řekl šéf polské diplomacie s tím, že odpovědí na agresivní ruskou politiku je i nutné posilování přítomnosti vojsk NATO u východních hranic aliance.

Litva ohlásila vypovězení tří diplomatů a Lotyšsko jednoho diplomata. Estonsko sáhlo k vyhoštění ruského vojenského přidělence.

Z Ukrajiny odejde třináct Rusů

Ukrajina oznámila, že ruských diplomatů vyhostí ze země 13. Rozhodnutí Kyjeva oznámil prezident Petro Porošenko, který otravu Skripala a jeho dcery označil za cynický útok. Krok Kyjeva je projevem solidarity s atlantickými spojenci a byl podniknut v koordinaci se zeměmi Evropské unie, napsal prezident na facebooku.

Američané vyhostí šedesát diplomatů

Americký prezident Donald Trump v reakci na případ otravy ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii nařídil vyhoštění šedesáti ruských diplomatů a uzavření ruského konzulátu v Seattlu. Mezi vyhoštěnými je podle agentury Reuters 12 diplomatů z ruské mise při OSN v New Yorku.

Konzulát v Seattlu na severozápadním pobřeží USA byl uzavřen vzhledem k tomu, že se v blízkosti nachází americká námořní základna, informuje Reuters. Šedesát vyhoštěných Rusů podle amerických činitelů působí v USA jako špioni s diplomatickým krytím. USA mají opustit do sedmi dnů.

Vývoj kauzy Skripal

  • 4. března - V Salisbury byl postižen v té době neznámou látkou bývalý ruský tajný agent Sergej Skripal, který v zemi získal útočiště, a jeho dcera Julija. Dvojice byla nalezena v bezvědomí v centru města a oba byli kritickém stavu hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. Podle pozdějších spekulací byla vražedná látka umístěna do zavazadla Skripalové před jejím odletem do Londýna, kam z Moskvy odcestovala 3. března.
  • 6. března - Britský ministr zahraničí Boris Johnson potvrdil, že Skripal je hospitalizován, odmítl však obvinit z odpovědnosti za tuto událost Rusko s tím, že případ se vyšetřuje.
  • 7. března - Britská policie oznámila, že Skripalovi byli postiženi nervově paralytickou látkou.
  • 11. března - Vyšetřování odhalilo stopy jedu v restauraci Zizzi a v hospodě The Mill v centru Salisbury.
  • 12. března - Britská premiérka Theresa Mayová označila za vysoce pravděpodobné, že za otravu je zodpovědné Rusko. Podle Mayové otravu způsobila nervová látka Novičok vyvinutá v SSSR na konci éry studené války. Moskvu vyzvala, aby podala vysvětlení, jak se látka dostala do Británie. Ruský prezident Vladimir Putin poté vyzval Londýn, aby nejprve zjistil, co se přesně stalo, a pak teprve o tom s Ruskem hovořil.
    - Útok odsoudily USA, Francie, Německo či NATO.
  • 13. března - Vil Mirzajanov, jeden z hlavních tvůrců Novičoku, řekl, že Novičok nemohla použít jiná země než Rusko, protože složení substance bylo tajné.
  • 14. března - Británie oznámila, že v reakci na případ otravy vypoví 23 ruských diplomatů. Kromě vypovězení diplomatů Británie zruší také plánované schůzky s Rusy na nejvyšší úrovni včetně pozvání ministra zahraničí Sergeje Lavrova, informovala Mayová. Členové vlády ani královské rodiny také nepojedou na mistrovství světa ve fotbale, které se bude v Rusku konat v létě.
    - Kauzou se začala zabývat i Rada bezpečnosti OSN.
  • 15. března - USA, Francie a Německo podpořily Británii, která je přesvědčená, že za útokem stálo Rusko. Západní země zároveň vyzvaly Moskvu, aby poskytla informace o Novičoku, ruští představitelé popřeli existenci programu vývoje této látky.
  • 16. března - Ministr Johnson řekl, že útok s nejvyšší pravděpodobností nařídil osobně Putin. Kreml vyjádření označil za neodpustitelné porušení diplomatické slušnosti.
    - Ruští vyšetřovatelé zahájili vyšetřování otravy Skripalové, která je ruskou občankou, a vraždu Nikolaje Gluškova, bývalého přítele miliardáře a kritika Kremlu Borise Berezovského. Britská policie prozatím ale vyloučila, že by úmrtí Gluškova souviselo s kauzou Skripal.
  • 17. března - Moskva oznámila vyhoštění 23 britských diplomatů a zároveň odvolala souhlas s fungováním britského generálního konzulátu v Petrohradu a nařídila zastavit v Rusku činnost britské organizace pro rozvoj kulturních vztahů - Britské rady.
    - Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová prohlásila, že Česko, Slovensko, Británie, Švédsko a možná i USA od konce 90. let provádějí "intenzivní výzkum" podobných látek jako Novičok. Praha, Bratislava a Stockholm obvinění odmítly.
  • 18. března - Ruský prezident Vladimir Putin, který drtivě zvítězil hned v prvním kole prezidentských voleb, opět popřel podíl Ruska na otravě Skripala.
  • 19. března - EU vyzvala Rusko, aby bezodkladně odpovědělo na otázky Londýna a mezinárodního společenství ohledně útoku.
  • 21. března - Ruský diplomat Vladimir Jermakov před pozvanými velvyslanci řekl, že Moskva se obává, že by Britové mohli zničit klíčové důkazy o útoku. Zdůraznil také, že Rusko nikoho neobviňuje z útoku a že dřívější odvolávání na potenciál Česka a Švédska mělo sloužit pouze jako příklad vyspělosti výzkumu.
  • 22. března - Bruselský summit EU odsouhlasil názor Londýna, že za útokem v Salisbury je odpovědné Rusko.
  • 23. března - EU se na summitu rozhodla povolat svého velvyslance v Moskvě ke konzultacím, další státy včetně České republiky oznámily, že zvažují vyhoštění ruských diplomatů.
  • 26. března - Země EU, například Německo, Polsko a Francie, začaly oznamovat vyhoštění ruských diplomatů. Podle českého premiéra Andreje Babiše ČR vyhostí tři ruské diplomaty. Vyhoštění 60 Rusů nařídil i americký prezident Donald Trump.

ČTK, haf, jak, bal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme