Česko vyhrálo arbitráž s německým investorem o miliardu

Česká republika vyhrála arbitráž s německým investorem Peterem Franzem Vöcklinghausem. Spor se týkal konkurzu karlovarského golfového hřiště Cihelny. Za zmařenou investici kvůli němu požadoval Vöcklinghaus více než jednu miliardu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Padesátikoruny | Foto: Tomáš Adamec

Vöcklinghaus teď bude muset zaplatit asi 90 milionů korun za náklady na arbitrážní řízení a právní zastupování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma rozebralo Rádio Česko ve Světě o druhé s Radkem Šnáblem, hlavním arbitrážním poradcem ministra financí

Podle Radka Šnábla, hlavního arbitrážního poradce ministra financí, řada zahraničních investorů v poslední době používala dohody o ochraně investic jako pojistku proti vlastním špatným obchodním rozhodnutím.

„Na základě několika málo prohraných arbitráží před nějakými 10, 15 lety se touto cestou domáhali jakési kompenzace za své neúspěšné podnikání,“ konstatoval Šnábl ve Světě o druhé. Podle něhož šlo v tomto smyslu o standardní arbitráž. Za důležitý a nový moment ale považuje rozhodnutí o výši náhrad řízení, které musí žalující zaplatit.

„Podnikatel z Německa má nahradit České republice náhrady řízení ve výši zhruba 90 milionů korun, což si dovedu představit, že ho dovede téměř na hranu osobního bankrotu. To, v jaké výši mají být uhrazeny soudní náklady ČR, je strašně důležitý moment a nový moment ve všech sporech,“ konstatoval Šnábl a dodal:

„Já doufám, že si řada lidí, kteří uvažují o zažalování ČR, uvědomí, že je to proces, který nemá jenom jakýsi pozitivní potenciál, ale který v případě prohry také vede k tomu, že ten, kdo tu žalobu přinese, je zodpovědný za svoje činy a nakonec to celé musí zaplatit. To je jedna z největších novinek pro českou odbornou veřejnost, kterou tahle kauza přinesla.“

Stát v současnosti čelí ještě 12 arbitrážím na základě smluv o ochraně investic, aktuálně se konají 3 z nich. Ve sporech jde o více než 20 miliard korun.

Martin Křížek, Tereza Bartůňková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme