Česko vyjednává se zájemci o dostavbu jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně

Česká republika chce nové bloky jaderných elektráren. V těchto dnech jedná ministerstvo průmyslu a obchodu se zájemci, kteří by se do této obří investice chtěli pustit. V pátek by předběžná jednání se šesti investory měla skončit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany přečká zemětřesení i povodně

Jaderná elektrárna Dukovany přečká zemětřesení i povodně | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

I když se to zdá možná hodně daleko, čas nejvíce tlačí v případě jaderné elektrárny Dukovany. Životnost jejich reaktorů totiž skončí v roce 2035 případně 37.

V současné fázi předběžných rozhovorů se ale mluvilo o obou elektrárnách. „V současné době jsou rozhovory vedené tak, že se zkoumají pro obě dvě lokality a obě dvě technologie. Priorita je, aby výstavba začala v lokalitě Dukovany,“ řekla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Lenka Kovačovská. Zároveň ale zdůraznila, že jde skutečně zatím jen o předběžné konzultace.

Za současných podmínek, kdy hraje velkou roli například dlouhodobě nízká cena silové elektřiny, je to pro polostátní ČEZ hodně velké finanční sousto. Jak velké vypočítal investiční manažer společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Mládek popřel, že by Dukovany měla dostavět Čína bez výběrového řízení

Číst článek

„ČEZ odhaduje, že kdyby měl dostavovat dva bloky v Temelíně, tak by výstavba stála 300 miliard korun. Roční zisk je zhruba 60 miliard korun, takže by museli na dostavbu bloků šetřit pět let,“ uvedl.

Přitom není jasné, jak dlouho by se mu ta investice vracela. Může se stát, že by kvůli tomu klesla cena akcií ČEZ a to by se určitě nelíbilo akcionářům.

To, že se ve výstavbě bude muset zásadně angažovat stát, zdůraznila i Lenka Kovačovská: „V současné době by se v Evropě nepostavilo nic, nikoliv jenom jaderná elektrárna, bez jakékoliv intervence státu. I klíčový vzkaz nebo výstup z jednání je, že bez reálné aktivní role státu nemáte v současné době šanci postavit jadernou elektrárnu. A není to pouze o finančních garancích, když to takhle zjednoduším.“

To znamená například právní prostředí, licenční řízení, výkupní ceny elektřiny z jádra a podobně. O tom všem ale bude muset vláda teprve rozhodnout. Zatím má ještě trochu času. Stavba nového bloku totiž trvá přibližně 10 let a příprava projektu kolem pěti let.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme