České lékárny řeší výpadek léku k léčbě a prevenci HIV. Dostupná je zatím pouze jeho náhrada

V Česku má výpadek lék, který se používá k léčbě HIV a také jako prevence před nákazou. Pravidelně ho užívá asi 650 lidí. Upozornili na to zástupci České společnosti AIDS pomoc. Podle jejího ředitele Jiřího Pavláta je to problém především pro lidi, kteří nedokážou dodržovat zásady bezpečného sexu a lék užívají jako prevenci. Pokud jim dojde, může se to v delším časovém horizontu projevit v nových nákazách virem HIV.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle České společnosti AIDS pomoc bude lék k dispozici v lékárnách zřejmě až během dvou týdnů (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Pavlát řekl, že v lékárnách v hlavní městě v posledních týdnech lék nebyl a jeho zásoby v regionech také postupně docházejí. Lék, který podle Pavláta funguje na bázi původního léku slavného chemika Antonína Holého, používá k léčbě nákazy menší část pacientů. Navíc jsou v současnosti k dispozici i modernější léky, které mohou původní léčivo nahradit.

Průlom v boji s koronavirem? Nová pilulka má snížit riziko hospitalizace i úmrtí při nákaze o polovinu

Číst článek

Problém je ale podle Pavláta u lidí, kteří mají vyšší riziko nákazy a užívají lék jako ochranu před nákazou virem HIV. „Užívají ho proto, že se jim nedaří používat kondom nebo dodržovat bezpečnější sex,“ řekl Pavlát. „Pokud nebude lék k dispozici, přestanou ho užívat a mohou se nakazit,“ doplnil.

Takzvaný lék pre-expoziční profylaxe se podle Pavláta používá běžně v západní Evropě. „Díky němu se zlomily statistiky nárůstu nových případů HIV mezi gay populací,“ poznamenal Pavlát. V Čechách je podle něj použití léku jako prevence teprve v začátcích.

Náhradní lék

Výpadek v dodávkách léku potvrdila i mluvčí SÚKL Klára Brunclíková. Obnovení se podle ní plánuje na konci roku. Podle mluvčí se ale podařilo zajistit dodávku jiného léku se stejnou kombinací účinných látek, který je taktéž určen k prevenci a léčbě infekce HIV. SÚKL má podle mluvčí informace o tom, že lék už je v lékárnách. Podle České společnosti AIDS pomoc ale bude k dispozici zřejmě až během dvou týdnů.

V Česku se za celou dobu sledování od 80. let minulého století nákaza virem HIV prokázala u 4008 obyvatel a dalších asi 500 cizinců. Většinu nakažených tvoří muži. Valná většina pacientů se nakazila při sexu. U 758 se rozvinula nemoc AIDS, 347 lidí zemřelo. Za osm měsíců letošního roku přibylo 167 případů nákazy virem HIV u občanů ČR a rezidentů a osm u cizinců. V minulém roce testy potvrdily nákazu u celkem 251 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme