Po vichřici zůstávají bez proudu tisíce odběratelů, na severu Česka trvá kalamitní stav

Přes 6000 odběratelů společnosti ČEZ nadále zůstává bez proudu po vichřici, která v neděli a v noci na pondělí zasáhla většinu Česka. Kvůli velkému množství poruch na vedení trvá v osmi okresech na severu Česka kalamitní stav, informovala dnes ráno mluvčí společnosti ČEZ Distribuce Soňa Holingerová. Stovku zákazníků bez elektřiny hlásí distribuční společnost E.ON, která už odvolala kalamitní stav ve všech třech krajích, ve kterých působí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silný vítr v Česku způsobil kalamitu v 10 krajích | Foto: Jan Kostík | Zdroj: HZS hlavního města Prahy

V úterý ráno řešily poruchové čety společnosti ČEZ čtyři desítky poruch na vedení vysokého napětí. „Zároveň pracujeme na opravách na hladině nízkého napětí,“ doplnila mluvčí Holingerová.

Kvůli následkům vichřice vyhlásil ČEZ v noci z neděle na pondělí kalamitní stav v deseti krajích. V pondělí večer se ale situaci podařilo zlepšit natolik, že v převážné většině krajů byl kalamitní stav zrušen. V platnosti zůstává pouze v osmi okresech, a to na Děčínsku, Českolipsku, Trutnovsku, Rychnovsku, Olomoucku, Šumpersku, Bruntálsku a Opavsku.

Kvůli vichru byly bez proudu statisíce domácností, na Sněžce naměřili přes 200 km/h

Číst článek

Odvolání kalamitního stavu

Distribuční společnost E.ON měla ráno bez proudu pouze 100 odběratelů. Firma už v pondělí večer odvolala kalamitní stav na jižní Moravě a na Vysočině. „Vzhledem k aktuální situaci a předpovědi počasí ho nyní odvoláváme také v jižních Čechách,“ oznámila mluvčí firmy Martina Slavíková.

Česko v neděli a v noci na úterý zasáhl velmi silný vítr, který lámal stromy, trhal střechy a komplikoval dopravu. V pondělí ráno bylo v celém Česku bez proudu kolem 315 000 odběratelů.

Problémy na jihu Čech

Na jihu Čech zůstává bez elektřiny zhruba stovka domácností, energetici proto odvolali v pondělí vyhlášený kalamitní stav. Bez elektřiny jsou většinou pouze řídce obydlené lokality Jihočeského kraje. Informovala o tom mluvčí distribuční společnosti E.ON Martina Slavíková.

Desetitisíce lidí bez elektřiny a spadlé stromy. Silný vítr napáchal škody v Polsku, Německu i Británii

Číst článek

Ještě v pondělí ráno nemělo elektrický proud přibližně 27 000 domácností v Jihočeském kraji. „Naši lidé v terénu během pondělí opravili desítky poruch na vedení vysokého napětí. Jednalo se zejména o potrhané vodiče a poškozené izolátory. Oprav bylo sice opravdu velké množství a probíhaly v mnoha lokalitách, ale nebyly technicky zas až tak náročné, takže se nám podařilo vše zvládnout během jediného dne,“ uvedla Slavíková.

Kvůli popadaným stromům v pondělí nejezdily také v některých úsecích vlaky. V úterý kvůli tomu zůstává omezený provoz na železnici mezi Táborem a Bechyní. Podle Českých drah bude odstraňování následků silného větru na trati trvat ještě do dnešního poledne.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme