Rozhovory s pamětníky i náměstí Václava Havla. Města chystají oslavy 30 let od sametové revoluce

Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po Česku desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí. Někde vystoupí i pamětníci a aktéři listopadových událostí, města odhalí nová pietní místa. Na přípravě programů se vedle krajů a měst podílejí i školy a spolky. Mnoho ale finální program teprve dokončuje. V Praze bude jednou ze stěžejních akcí otevření nové stálé expozice Národního muzea věnované českým a slovenským dějinám 20. století.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po Česku desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Města často s připomínkou sametové revoluce nečekají až na listopad. Například už při zářijovém Znojemském historickém vinobraní bude královská družina v průvodu rozhazovat pamětní mince. Do oběhu se tak dostane 10 tisíc stříbrných a 100 zlatých mincí s vyraženými letopočty 1989-2019.

Studentům na Karlově univerzitě vyprávěl o 17. listopadu bývalý šéf StB Lorenc

Číst článek

Pražský Albertov, Národní třídu a Václavské náměstí letos propojí velký, částečně inscenovaný průvod v trase studentské manifestace 17. listopadu 1989. Organizace Post Bellum vedle každoročního předávání Cen Paměti Národa chystá audiovizuální instalaci na Národní třídě.

Vlastní program připraví také Knihovna Václava Havla, Polský institut v Praze nebo třeba Památník Šoa. Zapojí se i instituce jako Národní galerie Praha, Národní divadlo a Národní Muzeum.

Na letišti Hradčany v Libereckém kraji se 19. října uskuteční projekt Ralsko - 30 let svobody s ukázkami z vojenské historie. V Přerově mohou lidé již nyní navštívit výstavu Přerov sametový, která ukazuje dosud nevystavené fotografie a dokumenty ze soukromých archivů.

V Humpolci pak bude mít výstava k listopadu 1989 vernisáž 20. října a v Plzni lidé od 19. do 21. září na veletrhu cestovního ruchu uvidí, kam jezdili za komunismu Čechoslováci na dovolenou.

Politická satira

Olomoucká radnice chystá oslavy společně s Univerzitou Palackého. Vedle koncertů, divadla a výstav nebude chybět expozice dobové techniky a gastronomie či setkání polistopadových primátorů města. Vznikne i velkoformátová malba na téma oslav revoluce.

Zlínská radnice program ještě tvoří, ale tamní divadlo uvede například politickou satiru Jednou budem dál. Autorem i režisérem je ředitel divadla Petr Michálek, který režíroval i úspěšné kabarety Ovčáček čtveráček a Ovčáček miláček. Premiéra bude 16. listopadu. Celá nadcházející sezona zlínského divadla pak nese podtitul Svobodná.

Vrací se kultura, která nenávidí politiku. Za první republiky to bylo stejné, tvrdí Bělohradský

Číst článek

V Pardubicích čeká návštěvníky sálu Jana Kašpara v bývalé reálce beseda s protagonisty sametové revoluce ve městě. Na schodišti divadla, kde se vůdci opozice scházeli, bude 17. listopadu vzpomínková akce za účasti aktivních účastníků z Občanského fóra.

Rovněž karlovarské muzeu chystá diskusní panel s osobnostmi, které se ve městě přelomových událostí účastnily. Významné pamětníky zapojí do programu také v Litoměřicích.

Rozhovory s pamětníky

Středočeské Kladno vydá knihu Kladenská sametová, která bude mimo jiné obsahovat rozhovory s lidmi, kteří revoluci zažili. Chrudim pak připravila do zpravodaje seriál rozhovorů s aktivními účastníky.

Vrcholem akcí v Českých Budějovicích bude tradiční průvod Rozsviťme demokracii, který pořádá Jihočeské divadlo. Přesný scénář je ale teprve v přípravě. Na náměstí v Hodoníně vyroste Lennonova zeď svobody, kam budou moct lidé psát vzkazy.

My, co jsme prožili komunistickou totalitu, máme obranné instinkty, říká Sommerová

Číst článek

Ostravský magistrát ve spolupráci s dalšími téměř 30 ostravskými institucemi připravuje od 15. do 18. listopadu program SametOVA!!!. Ostravská univerzita chystá moderovanou diskusi se studenty, kteří před 30 lety organizovali studentskou stávku. Ostravští divadelníci budou předčítat pasáže z díla Václava Havla.

Náměstí Václava Havla

V Hradci Králové bude 16. listopadu slavnostně otevřeno náměstí Václava Havla. Jeho jméno ponese piazzetta uprostřed kampusu Univerzity Hradec Králové v lokalitě Na Soutoku. Na schodech liberecké radnice vznikne nové pietní místo. Plzeňské biskupství pak odhalí pamětní desku kardinálu Josefu Beranovi na katedrále.

Plzeň si připomene 30. výročí od událostí celodenním programem Cesta svobody, která propojí více než desítku míst v centru města. Jihlava chce výročí připomenout týden trvajícím happeningem. Jeho podstatou bude Zeď svobody symbolizující pád železné opony.

Devátý listopadový den bude na hraničním přechodu Železná Ruda/Bayerisch Eisenstein ukázka cestování vlakem konce 80. let 20. století na západě Čech. Bude vypraven zvláštní vlak z dobových vagonů z Plzně do Bavorské Železné Rudy s původními jízdenkami a průvodčím.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme