Česko vyšle do Afghánistánu stovku vojáků ze speciální jednotky

Česká republika vyšle do Afghánistánu stovku vojáků z prostějovské speciální jednotky. Misi dnes schválila Poslanecká sněmovna. Senát vládní návrh podpořil už minulý týden, takže vyslání vojáků nic nebrání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z výcviku vojáků | Foto: 6. skupina speciálních sil

Schvalování mise dnes ve sněmovně provázelo dramatické hlasování. Proti vládnímu návrhu se totiž postavili tři koaliční poslanci - Olga Zubová a Věra Jakubková ze Strany zelených a Ludvík Hovorka z KDU-ČSL.

Jakubkové se nelíbí, že by se situace v zemi měla řešit zrovna vojenskou cestou. "Domnívám se, že bojovat proti terorismu je opravdu nutné, ale že armáda není tím jediný a tím nejsprávnějším nástrojem. Je třeba investovat zejména do obnovy toho státu," zdůvodnila svůj postoj.

Vládní tábor tak napoprvé neměl dost hlasů, aby vyslání vojáků prosadil. V opakovaném hlasování ale kabinetu pomohli někteří sociální demokraté a s jejich hlasy dolní komora misi schválila. S tím ostře nesouhlasil šéf komunistů Vojtěch Filip.

"Očekával jsem, že sociální demokracie se zachová podle svých vystoupení, a změnu v opakovaném hlasování považuji za zradu zájmů Evropské unie a za zradu levice. To si budu dlouho pamatovat," prohlásil Filip.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek popřel, že by sociální demokraté zradili levici. "Já osobně jsem pro to nehlasoval. Že někteří poslanci pokračují v kontinuitě české zahraniční a bezpečnostní politiky, to je zřejmé. Takže myslím si, že my nesdílíme nějaké zapšklé komunistické názory," poznamenal Paroubek.

Čeští vojáci budou v Afghánistánu plnit bojové úkoly pod americkým velením. Zapojí se do speciálních protiteroristických operací. Ministryně obrany Vlasta Parkanová již dříve uvedla, že by vojáci mohli operovat ve velmi nebezpečných částech země a nebyli by součástí jednotek NATO. Kontingent 601. skupiny speciálních sil už v Afghánistánu působil v letech 2004 a 2006.

Parlament teď rozhodl o tom, že vojáci mohou být nasazeni do konce roku. Parkanová ale avizovala, že vláda počítá s pokračováním mise i v příštím roce. Vyslání prostějovské speciální jednotky bude podle kabinetu stát asi 213 milionů korun, které zaplatí ze svého rozpočtu ministerstvo obrany. Náklady na dopravu uhradí Spojené státy, na jejichž žádost vláda vyslání vojáků do Afghánistánu navrhla.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme