Česko začíná svírat mrazivý krunýř

Přestože meteorologové před mrazy varovali několik dnů předem, řadu lidí dnešní změna počasí zaskočila. Na zledovatělou vrstvu sněhu narazili řidiči ráno na Vysočině, ve Středočeském kraji, na Karlovarsku, Pardubicku a Královéhradecku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zamrzlý rybník | Foto: Jan Rosenauer

Zřejmě nejvážnější komplikace v dopravě způsobilo počasí na Olomoucku, kde se na náledí u Krčmaně srazila tři osobní auta. Karambol si vyžádal sedm zraněných, z toho dvě děti. Ledovka měla na svědomí i řetězovou dopravní havárii u Chlumčan na Plzeňsku. Kolize si vyžádala jedno středně těžké zranění.

Sníh a led komplikují situaci také v železniční dopravě. Železničáři vyprošťují už druhý den dvě vykolejené lokomotivy, které včera uvízly v závějích u zastávky Měděnec na trati Chomutov-Vejprty.

Silná námraza způsobuje problémy i energetikům. Například v Krušných horách se pod tíhou ledového krunýře lámou stromy. Dnes poškodily vedení vysokého napětí a od proudu odřízly obec Bublavu, včetně moderního lyžařského areálu.

Mrazy nejhůře nesou lidé bez střechy nad hlavou. Azylové domy praskají ve švech a stovky klientů odmítají. Chladné počasí si připsalo na své konto další oběť. Pod Branickým mostem v Praze 4 včera zemřel muž bez domova. Jeho smrt tentokrát nezpůsobilo podchlazení, ale oheň. Ve spánku spadl do ohniště, které ho mělo před zimou chránit.

Dnešní noc bude především pro lidi bez domova další zkouškou. Ojediněle by rtuť teploměrů mohla klesnout až na minus 25 stupňů Celsia.

Krutá zima sužuje nejenom střední Evropu, ale celou severní polokouli a meteorologové neslibují zlepšení. Z Ruska se mráz šíří do Evropy a všude láme rekordy. Na Sibiři naměřili 40 stupňů pod nulou, v Moskvě minus 25. Problémy s mrazem hlásí Pobaltí, Polsko i Skandinávie. Ukrajinská města sužuje přerušení dodávek elektřiny a obyvatelé si stěžují na promrzlé byty.

Naděžda Hávová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme