Česko zahájilo s USA jednání o radaru, opozice protestovala

K prvním oficiálním rozhovorům o umístění amerického radaru na našem území se sešli zástupci Spojených států a Česka. Na ministerstvu obrany řešili hlavně otázky spojené s pobytem amerických vojáků v České republice. Radar ale znovu rozpoutal i ostrou diskusi v Poslanecké sněmovně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar RAT-31 DL

radar RAT-31 DL | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Rozhovory s Američany se teď vedou hlavně o právních otázkách týkajících se základny. Pokračovat budou až do zítřejšího poledne.

Podle Drahomíry Nové z ministerstva obrany jde ale zatím jen o předběžnou sondáž. "Jsou to skutečně jenom konzultace," řekla Nová.

To potvrzuje i poslanec zelených Ondřej Liška. O věcech bude na konec ještě rozhodovat parlament nebo lidé v referendu, pokud se ho podaří prosadit. "Budeme skutečně posuzovat tuto věc až podle toho, co bude vyjednáno, a pakliže to nebude odpovídat našim podmínkám, tak to nepřijmeme,"uvedl Liška.

Pro další jednání s Američany má ale vláda celkem volné ruce. Poslanci jí totiž dnes nijak nevymezili mantinely, kterými by se musel kabinet řídit. Dolní komora ale nepřijala žádné usnesení jen velmi těsně.

Pro sociální demokraty je takto získaná většina velmi slabá a koalice by měla nechat o věci rozhodnout přímo lidi. "Tato slabá koalice si nemůže dovolit tuto věc nějak násilím nebo o jeden hlas se snažit protlačit v parlamentu. V této situaci je povinnost se obrátit se na veřejnost," říká sociální demokrat Lubomír Zaorálek.

Podle vicepremiéra Alexandra Vondry ČSSD ale v debatě předvedla, že prosazuje referendum jen tehdy, když se jí to hodí. "To ukazuje dvojí tvář sociální demokracie. Oni jsou pro referendum, když se jim to hodí, ale když se jim to nehodí, tak mají pochybnosti jako v otázce euroústavy," poznamenal Vondra.

Hlavní část jednání s Američany se v Praze uskuteční 22. května. Konečné rozhodnutí budou chtít Spojené státy slyšet příští rok.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme