Česko zakazuje dovoz exotických ptáků ze zemí mimo EU

Krušné časy nastávají obchodníkům s exotickými ptáky. Česko až na výjimky zakazuje jejich dovoz ze zemí mimo Evropskou unii. Podle ministra zemědělství Petra Zgarby jde o opatření v souladu s nařízením Evropské komise, které má zabránit zavlečení ptačí chřipky do republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papoušek nádherný | Foto: Propagace chovu papoušků

Ministr Zgarba Radiožurnálu řekl, za jakých okolností jsou při dovozu ptáků možné výjimky. "Je to vůči všem zemím mimo Evropskou unii, to znamená ze třetích zemí, ve vztahu k nám, do České republiky a toto živé ptactvo je možné za určitých výjimek dovážet jenom prostřednictvím ruzyňského letiště. Když by někdo chtěl něco takového dovážet, tak musí splnit některé z mimořádných opatření."

Dovážení ptáci musejí být v karanténě buď 30 dní před nebo po importu, nebo musejí být očkováni, případně vyšetření na virus ptačí chřipky.

Testy nepotvrdily výskyt ptačí chřipky v Řecku

Na základě negativních testů vzorků drůbeže z Řecka dnes Evropská komise navrhla řeckým úřadům zrušit zákaz na přepravu drůbeže z Chiosu. Právě tento řecký ostrov byl v podezření, že se tam přenesl nebezpečný virus H5N1 z Turecka a Rumunska.

Jediným potvrzeným případem v Evropské unii tak zůstává Velká Británie, kde v karanténě nemoci podlehl papoušek dovezený ze Surinamu.

Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme