Přehled tisku: nové čtvrti v Brně a české žaloby na Volkswagen

V Česku se bude poprvé vyrábět biopalivo z fritovacího oleje, píšou Hospodářské noviny. A v V Brně vzniknou celé nové čtvrti za desítky miliard korun, ohlašuje E15. Více v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brno, náměstí Svobody | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Mladá fronta DNES

České firmy vydávají vlastní virtuální měny a od neznámých investorů tak získávají stamiliony. O tématu píše Mladá fronta DNES. Na rozdíl od akciového trhu se ale na tento nový byznys nevztahuje regulace, která by chránila investory nebo předcházela praní špinavých peněz. Nový trend funguje tak, že firma ohlásí nápad a místo klasických akcií nabídne investorům vlastní virtuální platidlo podobné bitcoinu.

Těžit bitcoiny samostatně doma se nevyplatí. Náklady na elektřinu jdou do desetitisíců

Číst článek

Hospodářské noviny

V Česku se bude poprvé vyrábět biopalivo z fritovacího oleje, uvádí Hospodářské noviny. Výrobu na podzim v Ústí nad Labem spustí společnost Chemoprojekt ze skupiny Safichem Group rodiny Plachých. Při spalování biopaliva vyráběného z použitého fritovacího oleje vzniká o 85 procent méně skleníkových plynů oproti běžné naftě.

E15

V Brně vzniknou celé nové čtvrti za desítky miliard korun. Přečtete si o tom v E15. Město se tak rozroste o nové kanceláře, obytné komplexy, školy a školky. Rostoucí ceny bytů i zvyšující se nájmy za kanceláře, sklady a obchody lákají do Brna developerské skupiny. Nová část města má vzniknout třeba na území sevřeném ulicemi Opuštěná a Trnitá. Projekt je nazvaný Jižní centrum. Další městská část vznikne i místo starého továrního komplexu bývalé Zbrojovky.

Deník

Unikátní vily v Praze nikdo nechrání, a tak mizí jedna za druhou. Upozorňuje na to Deník. Podle památkářů zažívají pražské vilové čtvrti nebývale radikální útok ze strany developerů. A situace nejspíš nemá kvůli současné legislativě řešení. Mezi domy, které měly smůlu a nebyly prohlášeny za kulturní památku ani nestály na plošně chráněných územích, se řadí třeba vila na Petřinách, vila redaktora Jíšeho na Smíchově, vila v ulici Nad Bertramkou nebo Pod Lipkami. Odbor památkové péče pražského magistrátu dal od ochrany vil ruce pryč právě kvůli nedostatečné legislativě.

Armáda chce koupit letouny CASA, vrtulníky i bojové drony. Zaplatí víc než 100 miliard korun

Číst článek

Lidové noviny

Nejvyšší vedení české armády věří, že Česko nakonec bude moct koupit radary z Izraele. Píšou o tom Lidové noviny. Optimistické je i přes negativní stanovisko bezpečnostního výboru NATO, kterému se nelíbí, že by se do systému Severoatlantické aliance zapojil systém, který nepochází z členské země. List zjistil, že dobrá nálada ve vedení armády může být důsledkem toho, že kritika NATO nebyla tak ostrá, jak ji nedávno prezentovalo vedení ministerstva obrany.

Právo

K žalobě na automobilku Volkswagen už se přidaly tisíce Čechů - titulek deníku Právo. Případy se týkají aféry s manipulací s emisemi dieselových motorů. Dvě společnosti, které se právním zastupováním a vymáháním odškodnění v České republice zabývají, žádají pro každého svého klienta částku v řádech desítek až stovek tisíc korun.

Barbora Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme