Česko zasáhla silná vichřice

Varování meteorologů se vyplnila - střední Evropu zasáhl silný vítr. Na některých místech už v nárazech dosáhl rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu. Na vrchu Fichtelberg na německé straně Krušných hor měl dokonce přes 151 kilometrů za hodinu - což je síla orkánu. Stále silnější vítr už omezil také letový provoz. České aerolinie musely zrušit dva lety do Londýna a Amsterodamu. Meteorologové varují i před zvedáním hladin řek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vichřice | Zdroj: ČTK

Silný vítr, velmi silný vítr, silný trvalý déšť, povodňová pohotovost, povodňové ohrožení, povodňová bdělost. Právě tato varování rotují na internetových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu. Mimořádně silný vítr, který má podle předpovědi foukat i zítra dopoledne, přichází do Česka jednou za rok až deset let. Očekávat lze překročení prvních a místy i druhých stupňů povodňové aktivity.

Vítr má zesilovat k večeru a vydatné srážky lze čekat především na horách. "Vzhledem k hrozícímu silnému větru může dojít k pádu větví stromů a ohrožení zdraví nebo majetku obyvatel," řekl mluvčí hradeckého magistrátu Václav Svoboda.

"Chtěli bychom proto požádat občany, aby neparkovali své vozy pod starými stromy, zejména topoly, které jsou k lámání větví velmi náchylné. Jde o mimořádnou situaci, a proto by měli věnovat zvýšenou pozornost své bezpečnosti i ochraně vlastního majetku," dodal mluvčí.

Meteorologové upozorňují, že na horách živel může dosáhnout intenzity orkánu. Nárazy větru mohou mít rychlost až téměř 150 kilometrů za hodinu. Českému rozhlasu to potvrdil Josef Cink z Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni.

"Ten vítr bude nejsilnější zejména v nočních hodinách ze čtvrtka na pátek, kdy v něm očekáváme rychlosti až síly vichřice a v nárazech by měl dosahovat až k hodnotám něco okolo 130 kilometrů za hodinu. Na horách by měl dosahovat až k síle orkánu, tedy hodnotu okolo 150 kilometrů za hodinu," přiblížil meteorolog.

Na silný vítr, který má sužovat naši republiku, se připravují také energetici jak ČEZu, tak třeba firmy E.On. Ta prodává elektřinu v jižních Čechách, na Vysočině a na jižní Moravě.

"Snažíme se o to, aby docházelo k co nejmenším výpadkům. Pokud k nim ale přesto dojde, rád bych požádal občany o chviličku strpení, protože zejména ve větších aglomeracích jsme velmi dobře informováni, kde elektřina vypadla. Snažíme se to odstranit, zpravidla do dvou hodin to také zprovozníme," řekl mluvčí E.Onu Vladimír Vácha. Pro případ, že by někde elektřina nešla delší dobu, odkázal na poruchovou službu 800 22 55 77.

V minulém týdnu silný vítr zvýšil firmě ČEZ šestinásobně poruchovost. Celkem šlo o 1300 poruch, především na nízkém napětí. Celková odhadovaná škoda byla asi pět miliónů korun.

Pokračuje také extrémně teplé počasí. V Praze dnes padl teplotní rekord už v ranních hodinách. Dosavadní maximum 10,1 stupně z roku 1993 překročilo několik měřících stanic o dva stupně.

Jitka Hanžlová, Vilém Janouš, Monika Červená, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme