Česko zasáhla tropická vedra

Současná vedra začala lámat dlouholeté teplotní rekordy. V pražském Klementinu meteorologové už v 15 hodin naměřili 34,7 stupně Celsia, což je v tento den nejvíc od roku 1928. Do večera prý teplota ještě vzroste. Tropickou třicítku dnes překročila rtuť na teploměrech na většině území státu. Ještě tepleji má být zítra - meteorologové místy očekávají až 39 stupňů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé u pítka

lidé u pítka | Foto: Marián Vojtek

Meteorolog Pavel Šimandl uvedl, že teplotní rekordy padly téměř na všech meteorologických stanicích, protože teploty se v České republice pohybovaly nejčastěji od 32 do 36 stupňů. V Doksanech dokonce teploměr ukazoval až 37 stupňů. Padl i teplotní rekord v pražském Klementinu, kde bylo v 15 hodin naměřeno 34,7 stupně, tedy o dvě desetiny více než v roce 1928.

Přestože zítra mají teploty rovněž výrazně překročit třicítku, zítřek se podle Šimandla zřejmě nestane vůbec nejteplejším dnem. "Již jsme měli na našem území teploty nad 40 stupňů. Bylo to v roce 1983, a sice 27. července," upřesnil.

Zdá se, že zítra se teploty ke 40 stupňům přiblíží, ale pravděpodobně ji nepřekročí. V Čechách by tropická vedra měla končit už během úterka, na Moravě a ve Slezsku uprostřed týdne.

Spolu s teplým vzduchem, intenzivním slunečním zářením a malými rychlostmi větru se zvyšuje riziko vzniku dráždivého přízemního ozonu.

Vyšší je také míra nebezpečí vzniku požárů. Vedra naopak nesvědčí klíšťatům. Podle ředitele Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ladislava Žabky je také třeba dávat pozor při koupání v přírodě, hlavně tam, kde není vidět dno.

"Každým rokem se stává, že je několik úrazů skokanů do vody a těch, co skáčou tam, kde nevidí, co je na dně, jestli tam je mělké dno, nevidí hloubku. Ty úrazy jsou většinou velice vážné. Jedná se o poranění krční páteře a krční míchy, které mohou být bohužel trvalé," řekl ředitel.

Záchranáři musejí kvůli tropickým teplotám řešit první kolapsy. Lékař záchranné služby v Českých Budějovicích Jiří Dušek uvedl, že s problémy se zatím setkal u kardiaků a astmatiků. Počty nemocných se ale podle něj ještě zvýší.

"Vyjíždíme častěji, než je obvyklé na víkendové dny. Frekvence výjezdů, myslím, bude s přibývající teplotou vzrůstat. Co se týče charakterů případů, ke kterým vyjíždíme, tak se jedná o dekompenzaci chronických onemocnění u starších pacientů, u kardiaků, u astmatiků. Zatím jsme ještě nedosáhli vrcholu," doplnil lékař.

Odborníci proto doporučují zůstávat v parných dnech raději v chladnějších větraných prostorech a hodně doplňovat tekutiny. Při tropických teplotách také radí vyhnout se jakékoliv námaze, přes poledne nevycházet ven.

Veronika Malá, Vilém Janouš, Ota Nehasil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme