Česko zasáhla větrná smršť

Prudký déšť s kroupami a silným nárazovým větrem v podvečer zasáhl jižní a západní Čechy. Na Jindřichohradecku byli lehce zraněni čtyři lidé, když tam vykolejil osobní vlak. Ten najel na vyvrácený strom, ležící na kolejích. Na Tachovsku spadly na vozovky desítky stromů a zkomplikovaly dopravu i na dálnici od Rozvadova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Jitky Vokaté z českobudějovického studia Českého rozhlasu zuřila silná bouře v celých jižních Čechách. Silný déšť a prudký nárazový vítr způsobily škody na Českobudějovicku, Českokrumlovsku, Strakonicku a Písecku. Na Kaplicku jsou směrem na Dolní Dvořiště některé úseky kvůli popadaným stromům neprůjezdné. Ve Strakonicích hasiči čerpají vodu a čistí kanály na silnici směrem z Českých Budějovic na Prahu.

V západních Čechách během večera napršelo 20 až 25 milimetrů srážek. Nárazový vítr dosahoval rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. V Plzni silný déšť a bouře zkomplikovaly i večerní slavnostní finále 35. ročníku Porty, které se mělo konat na otevřeném pódiu. Organizátoři museli závěrečný koncert přeložit do dvou pavilónů Městského výstaviště.

Na Rakovnicku spadl vyvrácený strom na projíždějící osobní vlak. Nikdo z cestujících naštěstí nebyl zraněn, došlo ale ke značným komplikacím v železniční dopravě.

Meteorologové varovali, že přívalové deště, které po velmi teplém počasí zasáhnou velkou část území České republiky, mohou způsobit rozvodnění řek.

Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl Vladimír Seifert z Českého hydrometeorologického ústavu, studená fronta postupuje přes Bavorsko na naše území. Meteorologové předpokládají, že nejintenzivnější bouřkové jádro se k nám dostane mezi 18. a 19. hodinou. Nejvíce srážek očekávají hlavně ve středních Čechách, kde by mohlo spadnout 30 až 60 milimetrů, což jsou srážky vydatné.

Přechod studené fronty bude doprovázet vítr o rychlosti 100 kilometrů za hodinu. Odborníci doporučují lidem sledovat pozorně vývoj počasí a omezit pohyb na nekrytých a nebezpečných místech, například v blízkosti stromů, starších stavení a menších vodních toků.

Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme