Česko zasáhly bouřky z tepla, teď už by měly slábnout

Varování meteorologů před bouřkami a přívalovými dešti na druhou polovinu uplynulého víkendu se naplnila. Nejvíc lijáky zasáhly v první vlně jižní Čechy, pak Vysočinu, střední Čechy a Prahu. Dál se mají přesunovat na jihozápad a západ Čech. Podle této předpovědi by už ale měly slábnout, lijáky jsou nebo se čekají pouze místní: K většímu zvednutí hladin řek proto podle hydrometeorologů nedojde.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodinka prchá do úkrytu | Zdroj: ČTK

Jak Radiožurnálu potvrdil meteorolog Jan Šrámek, podle předpovědi počasí se má situace postupně zklidňovat: "Očekáváme pozvolné slábnutí bouřkové činnosti. Mohou se lokálně zvednout menší toky, ovšem rozvodnění větších toků neočekáváme."

Zatím se naštěstí neobjevily informace o tom, že by si náhlé zhoršení počasí vyžádalo zraněné nebo dokonce lidské životy. Republikový mluvčí hasičského záchranného sboru Petr Kopáček odhadl, že hasiči zasahovali na víc než 170 místech naší republiky.

Bouřky a přívalové deště trápily a škodily

Například v Českých Budějovicích kvůli ucpané kanalizaci voda zaplavila desítky sklepů a zahrádek. Hasiči museli evakuovat chataře u Borovnice, řekl Českému rozhlasu operační důstojník Bedřich Vrkoč. Kritická situace pak podle něj byla i kolem Dobrovodského potoka. Kvůli úderu blesku do zabezpečovacího zařízení na českobudějovickém nádraží také do města nedojížděly některé vlaky, z Hluboké nad Vltavou vozily cestující náhradní autobusy.

Přívalový déšť, provázený místy kroupami, způsobil škody také ve Středočeském kraji, hlavně na Mladoboleslavsku a okrajově v oblasti Praha-východ. Hasiči museli vyjet k desítkám případům, nejčastěji zatopeným sklepům a poraženým stromům, jak Radiožurnálu potvrdil středočeský mluvčí Ladislav Křivan.

V nedělním podvečeru se prudká bouře prohnala Prahou. Přívaly vody způsobily problémy ve stanici metra Můstek nebo ve Zlíchovském tunelu. Kousek na jih od Prahy, mezi Vraným nad Vltavou a Zbraslaví, podemlela voda železniční trať. České dráhy tam musely přerušit provoz.

Bouře, která zasáhla hlavní město, poškodila i žižkovský vysílač, který zajišťuje šíření analogového signálu prvního programu České televize. ČT 1 v Praze a jejím padesátikilometrovém okruhu tak přes tři hodiny nevysílala.

Lijákům předcházelo rekordní teplo

V pražském Klementinu v sobotu odpoledne naměřili teplotní rekord. Byl starý 140 let. Ten nový má hodnotu 32,5 stupně Celsia. Den předtím meteorologové naměřili nejvyšší teplotu v Nedrahovicích-Rudolci. V tomto místě na jihovýchodě Středočeského kraje bylo 32,2 stupně. Užili jsme si tak v letošním roce první dva tropické dny.

Lenka Rákosová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme