Česko zasáhly prudké bouřky. V Praze se 6 lidí zranilo

Čechy opět zasáhly prudké bouřky, které v neděli večer přešly přes Prahu na sever území. Silné bouřky doprovázely kroupy a přívalové deště. V hlavním městě se šest lidí zranilo. Průtrž zaplavila několik ulic. Zpožděna byla i letadla, která šla v Praze na přistání. Bouřky se přehnaly i přes střední Čechy. V Jílovém u Prahy shořel dům. V Příbrami nešla elektřina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voda v Praze zatopila také technické prostory metra na stanici Florenc | Foto: Tomáš Adamec

Prahou se v neděli večer prohnala silná bouře s přívalovým deštěm a kroupami, které měly až několik centimetrů. Záchranka musela vyjíždět k šesti zraněným, hasiči odstraňují padlé stromy. Voda blokovala silnice pro auta i tramvaje, velká louže krátce zaplnila i tunel Mrázovka.

Hasiči v metropoli zasahovali především v okolí Vltavy, v centru Prahy, na Chodově a v Libuši. V Libuši a Kunraticích vypomáhali také dobrovolní hasiči. Hasiči vyjížděli také například do Krče nebo Kačerova.

„Od tři čtvrtě na devět do půl druhé jsme měli sedmdesát pět případů, co se týče bouřky,“ řekl operační důstojník pražských hasičů. Další výjezdy pokračovaly i v následujících hodinách. Hasiči především odstraňovali stromy a čerpali vodu.

Laguna totiž také vznikla například u Thomayerovy nemocnice. Voda rovněž zatekla do vestibulu stanice metra Můstek, východ směrem na Václavské náměstí musel být uzavřen. Průtrž také zatopila technické prostory metra na stanici Florenc.

Problémy byly i na letišti v Praze. Mnoho letů nabralo velká zpoždění. Například letadlo letící z Londýna do Prahy muselo krátce před třiadvacátou hodinou, kdy mělo dosednout na Ruzyni, přistát na letišti v Norimberku. Do Prahy se vrátilo až před třetí hodinou ranní.

Bouřka zasáhla i střední Čechy

Silná bouře s přívalovými dešti a kroupami zasáhla i střední Čechy. Hasiči museli čerpat vodu ze zatopených sklepů, odstraňují velké množství popadaných stromů. V Jílovém u Prahy shořel dům, praděpodobně po zásahu bleskem. Hasiči ovšem prověřují i verzi, že požár vznikl závadou na elektroinstalaci. To ovšem majitel vyloučil.

„My se taky domníváme, že to byl blesk. Protože tady zrovna byly blesky. Ránu jsem neslyšel, akorát byl výpadek proudu. Na střeše nebo pod střechou nebylo zapnuté nic. Tam jsou akorát světla od koupelny, ale v ten okamžik nic nebylo zapnutý,“ řekl syn majitele domu Miroslav Toman. V domě bylo osm lidí, nikdo nebyl zraněn. V budově vznikla škoda za osm set tisíc korun. Hasičům se nicméně podařilo uchránit majetek za deset milionů.

Zaplavena byla i silnice u rybníka ve Zvoli u Jílového u Prahy. Policie silnici ohradila. Obyvatelé na místě hlídkují. Na zemi ještě půl hodiny po bouři ležely dvou až třícentimetrové kroupy. Ve Skochovicích u Vraného nad Vltavou byly zaplaveny dva domy. A to potůčkem, který má za normálních okolností pouze třicet centimetrů. Při bouři se ale podle svědků ucpal a přetekl přes silnici.

Dopravní nehoda u vlakového nádraží Praha - Libeň | Foto: Tomáš Adamec

„Nějaké svinstvo tam vlítlo do potoka, ucpalo se to, vlítlo to zahradou sem a tady je plná garáž vody. Včetně potopeného auto, kde bylo vody po sedadla. Sedadla byla do půlky potopená,“ přiblížil majitel jednoho ze poškozených domů Jaroslav Břichnáč.

Škody půjdou do několika set tisíců korun. Velké problémy jsou hlavně na silnicích a železničních tratích. Na trati Davle - Jílové uvízl vlak kvůli popadaným stromům přímo na kolejích, nikomu se nic nestalo. Doprava je zastavena i na trati mezi Berounem a Zdicemi.

Několik desítek stromů je popadaných, zatopených je pak rovněž několik desítek sklepů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krátce před druhou hodinou ranní informuje Pavel Pavlas o situaci ve středních Čechách.

„Přes Čechy přechází zvlněná studená fronta, na níž se vytváří pásmo bouřek, které v tuto chvíli sahají od Šluknovského výběžku přes Prahu, Brdy až ke Strakonicím. V bouřkách se mohou vyskytnout intenzivní srážky s úhrny kolem padesáti milimetrů, krupobití a nárazy větru kolem dvaceti pěti metrů za sekundu,“ upřesňovala ještě v neděli večer meteoroložka Milada Šandová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Bílý Kostel opět pod vodou

Dvě silné bouřky se také už v neděli odpoledne přehnaly přes Liberecko. Jedna z nich vyplavila obec Bílý Kostel. Obec přitom patří k těm, které těžce zasáhly bleskové povodně už před týdnem.

DALŠÍ INFORMACE O POVODNÍCH NALEZNETE NA NAŠEM SPECIÁLNÍM WEBU.

Přívalový déšť způsobil krátkodobé vzedmutí všech toků okolo obce. Nejvíce se rozbouřil Farský potok, který zatopil několik desítek domů, v podstatě všechny, přes které se přehnala voda před několika dny.

K těmto velkým rozlivům se navíc přidaly splachy z polí nad obcí a také ze stavby nové komunikace ve směru na Hrádek nad Nisou. Lidé teď opět čistí své domy od bláta, hasiči odčerpávají vodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krátce po jedné hodině ráno informuje Pavel Pavlas o situaci ve středních Čechách.

V noci bude oblačno až polojasno, místy přeháňky nebo bouřky. Ochladí se na sedmnáct až třináct stupňů. Meteorologové i na noc upozorňují, že v bouřkách se mohou vyskytnout přívalové srážky.

Pondělí bude oblačné přechodně až polojasné. Místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty osmnáct až dvaadvacet stupňů a na východě až čtyřiadvacet stupňů Celsia. Na horách se rtuť teploměru vyšplhá jen na čtrnáct stupňů. Foukat má jen mírný jihozápadní vítr.

Šárka Slezáková, Libor Procházka, Pavel Pavlas, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme