V Česku padaly teplotní rekordy. V úterý bude ještě tepleji

Na 61 místech v Česku byl v pondělí tropický den, tedy den s teplotou nad 30 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo s 33,7 stupně v Průhonicích u Prahy, kde také padly desítky let staré teplotní rekordy pro tento den i celý květen. V úterý čekají meteorologové ještě větší horko.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teplé počasí, horko, vedro, léto, teplo (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu. Největší vedra v pondělí zasáhla Čechy. Ze zmíněných 61 meteorologických stanic, kde teplota překonala třicítku, byla pouze jediná na Moravě, a to v Javorníku na Jesenicku s teplotou 30,2 stupně.

Horko bylo především ve středních Čechách, více než třetina ze zaznamenaných tropických teplot připadla na místa ve Středočeském kraji a Praze. Druhá nejvyšší teplota po Průhonicích byla také zaznamenána nedaleko Prahy - v Husinci, kde rtuť vyšplhala na 33 stupňů. I třetí nejvyšší údaj byl ze středních Čech, a to z Tuhaně, kde bylo 32,6 stupně.

V Průhonicích bylo pondělí výjimečné i kvůli překonání dvou rekordů. Padla jednak nejvyšší teplota pro 29. květen, původní maximum z roku 1932 činilo 30 stupňů. Zároveň byl překonán i rekord pro celý květen, původní z 22. května 1950 byl 31,5 stupně. Rekordy byly v pondělí překonány celkem na 13 místech v republice.

Výstraha před bouřkami

Pro úterý předpovídají meteorologové ještě vyšší teploty. Český hydrometeorologický ústav vydal na úterý výstrahu před vysokými teplotami a také před bouřkami, která platí pro západní polovinu Česka. 

„Bouřky mohou být ojediněle i silné za doprovodu krupobití, přívalových srážek a silných nárazů větru. Očekáváme od 29 do 33 stupňů Celsia nejčastěji, v tisíci metrech na horách kolem 24 stupňů," řekl Radiožurnálu meteorolog Pavel Šimandl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme