Česko zasáhne silný vítr a sněžení

Meteorologové opět varují před silným větrem. Největší sílu bude mít na hřebenech hor - v nárazech tam může dosáhnout rychlosti až 110 kilometrů za hodinu. Foukat bude ale i v nižších polohách. V západní polovině Čech může vítr vát rychlostí až 90 kilometrů v hodině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Auta se snaží projet | Foto: Jan Rosenauer

Pokud se předpovědi naplní, nebudou záchranáři doporučovat hřebenové túry. Radiožurnálu to řekl náčelník horské služby Krkonoše Adolf Klepš. "My se snažíme, a díky výstrahám se nám to i daří, s určitým předstihem varovat turisty, vydávat nedoporučení co se týče hřebenových túr. A to nejen kvůli silnému větru, ale i třeba zhoršené viditelnosti, zvířenému sněhu a dalším faktorům."

Silný vítr hrozí od dnešního poledne až do zítřejších 23 hodin na většině území. Výstraha ČHMÚ platí pro kraje Praha, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Vysočina, Olomoucký a Moravskoslezský.

Kromě vichru nás zasáhne i vydatnější sněžení. Už dnes odpoledne a večer meteorologové očekávají na jihovýchodě území místy intenzivnější déšť se sněhem nebo sněžení. V případě sněhových srážek může nová sněhová pokrývka dosáhnout místy i přes 10 centimetrů během šesti hodin. Na horách může zítra připadnout až půl metru sněhu. Hrozí proto tvorba sněhových jazyků a závějí, a to na celém území republiky.

Úklid nového sněhu zaměstnává silničáře na řadě míst republiky. Například v Jeseníkách mají v terénu veškerou techniku a sypou. Řidiče nabádají ke zvýšené opatrnosti, na vozovkách jim totiž může sníh ujíždět.

Nejintenzivnější srážky byly ve vyšších polohách, během chvilky tam napadly až dva centimetry prašanu. Silničáři ze severu kraje mají plné ruce práce; solí převážně hlavní dopravní tahy. Na Jesenicku navíc fouká silný nárazový vítr. Mírné jazyky se mohou tvořit na Červenohorském sedle, Pomezí, Ramzové, Horní Lipové nebo poblíž Videlského kříže.

O tom, co počasí v příštích hodinách a dnech chystá, se více dozvíte z podrobné předpovědi, kterou pro vás připravujeme každý den z údajů od Českého hydrometeorologického ústavu.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Marika Táborská, Andrea Švubová, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme