Česko zasáhne sněžení a silný vítr

Na horách až 20 centimetrů nového sněhu, silný vítr a sněhové jazyky. Tak bude vypadat počasí v závěru roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasněžená silnice

Zasněžená silnice | Foto: Jan Rosenauer

Od dnešní noci až do silvestrovského časného rána by si podle ústeckého meteorologa Davida Krále měli lidé dávat pozor hlavně při jízdě do vyšších poloh.

„Od 600 metrů se budou tvořit sněhové jazyky, ojediněle i závěje. Doporučujeme sledovat aktuální situaci a v případě jízdy do hor, do nadmořských výšek nad 600 metrů, být náležitě vybaveni sněhovými řetězy.“

Počasí může způsobit problémy hlavně řidičům v Čechách a v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Podle meteorologů může v nižších polohách napadnout až pět centimetrů, na horách až 20 centimetrů nového sněhu.

Nárazy větru budou dosahovat v nižších polohách kolem 55 kilometrů za hodinu, na horách více než 70 kilometrů za hodinu.

Podrobnou předpověď počasí můžete sledovat na našich speciálních stránkách, stejně tak i dopravní zpravodajství.

Na ochlazení a nový sníh čekají i návštěvníci tuzemských hor a provozovatelé lyžařských areálů, protože podmínky pro lyžování stále nejsou ideální.

Například v krkonošských areálech leží sice až 80 centimetrů převážně mokrého sněhu, počasí ale komplikuje vlekařům provoz lanovek i úpravu sjezdových tratí.

„Pořád trvá velká vlhkost a velká mlha. Bohužel v horních částech se teploty pohybují v minusových hodnotách, kolem -4 stupňů, a v dolních úsecích kolem +2 stupňů. Takže ten rozdíl je tak velký, že jsou velké problémy jak se sněhem, tak s úpravou," říká Zdeněk Spilka z lyžařského centra Medvědín – Mísečky.

„A hlavně začínáme mít problémy i s provozem lanovek, hlavně na Medvědíně, protože dochází k namrzání lana a lanovka se musí zastavovat, nebo se ani nedá uvést do provozu,“ dodává Spilka.

Jakmile se ochladí, začnou vlekaři zasněžovat technickým sněhem.

Romana Černá, Jan Bachorík, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme