Česko zasáhne vydatné sněžení, problémy mohou být na silnicích

Česko zasáhne vydatné sněžení, meteorologové varují před kalamitou. Výstraha platí od nedělní osmnácté hodiny, sněžit začne postupně od jihovýchodu, upřesňuje meteorolog Tomáš Popelka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sníh na silnici | Zdroj: ČTK

„Do pondělního rána může v nížinách nasněžit pět až dvacet centimetrů nového sněhu. Během pondělí sice bude sněžení postupně ustávat, ale v severní polovině ještě může nasněžit dalších tři až patnáct centimetrů nového sněhu. V nižších polohách směrem na východ bude sněhu více a na horách může nasněžit až patnáct až třicet centimetrů sněhu,“ informuje odborník. Sníh bude podle meteorologů mokrý a těžký.

Do terénu nad ránem vyjely sypače a pluhy. Celou noc sněžilo například v některých částech Královéhradeckého kraje. Náledí hlásí silničáři z dálnice D5 v oblasti Rozvadova, od 144. km směrem k hranicím s Německem. Hlavní tahy přes Vysočinu jsou po chemickém ošetření všechny průjezdné.

Problémy měli na Vysočině řidiči hlavně přes noc, několik kamionů uvízlo a sjelo do příkopu.

V Plzeňském kraji sněžilo nejvíce v oblasti Šumavy. Na Šumavě napadlo přes noc 15 cm nového sněhu na Železnorudsku dokonce 25 cm. Ve třech případech zablokovaly silnice na Klatovsku kamiony bez zimní výbavy.

Až 15 centimetrů nového sněhu hlásí cestáři z horských oblastí v Krkonoších. Pluhy a sypače se na Trutnovsku nezastavily téměř celou noc. Sněžit začalo v 19 hodin večer.

Podle vedoucího střediska správy a údržby silnic v Trutnově Štěpána Jančoviče, je nutná opatrnost a do hor zimní výbava:

„První třídy jsou už hotové, teď budeme pokračovat na druhých a třetích třídách.“

Několik centimetrů nového sněhu hlásí i cestáři z Orlických hor.

„Dochází k poklesu teplot, jsou udržovány chodníky, zastávky MHD a přechody pro chodce,“ popisuje situaci Tomáš Pospíšil z technických služeb města.

Od jihozápadu a během dne i na ostatním území postupně sněžit přestane a ubude i oblačnost.

Renáta Prátová, Jana Kosová, Martin Pařízek, Michaela Vydrová, Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme