Česko čelí silným bouřkám, na Zlínsku i Pardubicku zasahovali hasiči

Bouře v sobotu odpoledne v Pardubickém kraji lámala stromy a zatopila garáž a dva domy. U Tatenic na Orlickoústecku strom spadl na auto a zablokoval silnici. Na Zlínsku dešťová voda zaplavila kemp, hasiči likvidují spadlé stromy a čerpají vodu ze sklepů.

Praha (Aktualizováno: 20:41 22. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počasí, déšť, bouřka, bouřky, prší (ilustrační foto) | Foto: Anna Kottová

"Byla tady velká průtrž mračen s kroupami. Výjezdů je spousta a v terénu máme hodně jednotek," uvedl Řezníček. Hasiči zasahují například v kempu v Pozlovicích u Luhačovic. "Je tam vytopený kemp plný lidí," řekl mluvčí hasičů Pavel Řezníček.

Kemp v Pozlovicích je podle Řezníčka vybudován v mírném kopci a voda se jím po přívalovém dešti prohnala. "Jednotky se tam nyní snaží o to, aby zbývající voda rychle odtekla pryč. Pomáhají také lidem, kteří se balí a chystají se odjet," dodal Řezníček.

Podle meteorologů se na Zlínsku v podvečer vytvořila silná bouřka s intenzivními srážkami. "Stanice Horní Lhota zaznamenala přes 50 milimetrů srážek za poslední hodinu. V bouřce se taktéž vyskytují silnější nárazy větru a lokálně i kroupy," stojí ve zprávě, kterou meteorologové vydali před 19:00.

Bouřka na Zlínsku postupně zeslábla a přesunula se k východu až severovýchodu. "Nelze ale vyloučit tvorbu nových bouřkových jader, pravděpodobně ale už slabší intenzity," upozornili meteorologové.

V Olomouckém kraji hasiči vyjížděli k dvěma desítkám událostí, které má na svědomí bouřka. "Drtivá většina výjezdů se odehrála na Šumpersku. Jednotky hasičů vyjížděly k popadaným stromům, čerpaly vodu ze sklepů nebo pomáhaly se zakrýváním střech, které jsou teď rekonstruovány, řekl ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák, podle kterého nikdo nebyl zraněn.

Nejvíce byly bouří zasaženy Chrudimsko, Orlickoústecko a část Svitavska. Voda zatopila garáž v Brandýse nad Orlicí, vodu hasiči čerpali se sklepa domu v Horním Bradle na Chrudimsku. Vodu odsávali i ze suterénu domu v Uhersku na Pardubicku. Stromy popadaly například ve Vysokém Mýtě, Rozhraní, Tisové, Nabočanech. Při dešti ve Vysokém Mýtě podle údajů podniku Povodí Labe spadlo kolem 18:00 celkem 34 litrů vody na metr čtvereční.

Před bouřkami varovali meteorologé

Bouřky se nejprve očekávají v Čechách a na Českomoravské vrchovině. Během odpoledne a večera pak dorazí i na Moravu a do Slezska.

Mohou být ojediněle silné, zejména s přívalovými srážkami s úhrny 30 až 40 mm. V menší míře mohou bouřky doprovázet kroupy a nárazy větru.

Přívalový déšť může podle meteorologů ojediněle vést k zatopení níže položených míst a sklepů. Lidé by pak měli dbát na bezpečnost, zejména kvůli větrem uvolněným předmětům, pádu ulomených větví nebo kvůli možnosti zásahu bleskem.

Česko zasáhnou bouřky, varují meteorologové. | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme