Česko zasáhnou intenzivní bouřky. Hrozí bleskové povodně i krupobití

Velmi silné bouřky doprovázené nárazovým větrem, přívalovým deštěm a kroupami dorazí odpoledne a večer na Moravu a východ Čech, upozorňují meteorologové. Výstraha před bouřkami platí i pro zbytek Česka. Kvůli tropickým teplotám hrozí požáry zejména na jihu Moravy a ve Slezsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silné bouřky v Čeckých Budějovicích provázelo i krupobití | Foto: Jiří Čondl | Zdroj: Český rozhlas

Během nedělního odpoledne a večera bude přes Česko přecházet studená fronta. Místy se budou vyskytovat velmi silné bouřky doprovázené ojediněle nárazy větru kolem 90 km/h a přívalovým deštěm. Varování platí od 14 hodin do 2 hodin ráno.

Pravděpodobnost velmi silných bouřek je nejvyšší později odpoledne a večer ve východních Čechách, na Vysočině, na jihu Moravy a ve Slezsku.

Teplotní rekordy dnes byly překonány na 47 stanicích s delší měřicí tradicí. Nejtepleji bylo ve Strážnici na Hodonínsku. Meteorologové tam naměřili rovných 37 stupňů Celsia. Následovaly Brod nad Dyjí na Břeclavsku s 36,4 stupně, Lednice na Břeclavsku s 36,1 stupně a Staré Město na Ukerskohradišťsku s 35,1 stupně.

Pozor na bleskové povodně

V oblastech zasažených přívalovými srážkami meteorologové očekávají rychlý odtok vody ze svahů a rychlé rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt. Voda místy může zatopit sklepy a podemlít silnice.

Kvůli větru by lidé měli zajistit okna a upevnit zahradní nábytek či slunečníky. Měli by dávat pozor také na pád uvolněných předmětů a ulomených větví.

Blesková povodeň ve Svratce na Žďársku | Foto: Andrea Kratochvílová

Přestože bude pršet, přívalový déšť bude jen lokálního charakteru, proto na jihovýchodě území i nadále bude sucho s nebezpečím požárů.

Kvůli možnému přehřátí a dehydrataci organismu meteorologové doporučují omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Lidé by měli více pít neslazené nealkoholické nápoje bez kofeinu.

Rekordní vlna veder následovaná mohutnými bouřkami postihla celou střední Evropu. Na jihu kontinentu bojují hasiči z desítkami lesních požárů.

Velmi silné bouřky by večer měly dorazit na Moravu (ilustrační foto) | Foto: Reuters

ČTK, ČRo, Lenka Krejcarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme