Česko zasáhnou silné mrazy. Teplota klesne až k minus 30 stupňům

Meteorologové varují před silnými mrazy. Udeřit mají už dnes v noci. Koncem týdne mohou nejnižší teploty klesnout až k minus 30 stupňům Celsia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

- 13,5 stupně Celsia | Foto: Marián Vojtek

Z Ruska do České republiky míří silné mrazy, které nejdříve postihnou Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Postupně se pak rozšíří na celou republiku.

„Kolem mohutné tlakové výše se středem nad Ruskem bude na naše území zesilovat příliv studeného kontinentálního vzduchu od východu, a proto se nejdříve studený vzduch projeví na severovýchodě Moravy a Slezska,“ potvrzuje Miloš Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu.

Následně se pak mrazy rozšíří na severní polovinu území Česka a od středy podle Dvořáka i na ostatní části republiky. Nejvíc ale přituhne koncem týdne.

„Minimální teploty budou kolem minus 17 stupňů, v severovýchodní polovině kolem minus 20 a v mrazových kotlinách kolem minus 30 a ojediněle až minus 35 stupňů Celsia,“ potvrdil.

Hlavní město Praha je podle primátora Bohuslava Svobody kvůli blížícím se mrazům připravené rozšířit kapacitu zařízení pro bezdomovce:

Smog dusí Moravskoslezský kraj a šíří se i do okolních regionů

Číst článek

„Ta opatření se v zásadě zavádí v okamžiku, kdy je tři dny za sebou teplota minus 5 a více. Já si myslím, že tato situace už nastala, to znamená, že od toho okamžiku budou všechna zařízení pro bezdomovce otevřená bezplatně. Dokonce je možné tam bezdomovce dát i v mírně podnapilém stavu, což za normálních okolností vylučujeme.“

Meteorologové upozorňují, že velmi nízké teploty mohou způsobit škody v průmyslu nebo energetice i problémy například v zásobování.

Východ republiky sužuje také znovu velmi špatné ovzduší. Smog dusí Moravskoslezský kraj a šíří se i do okolních regionů. Podle meteorologa Jana Havelky by mohla současná situace setrvat celý týden.

Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji se opět prudce zhoršila

Číst článek

Renáta Prátová, Lucie Husárová 1, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme