Česko zasáhnou tropická vedra

Meteorologové varují před vedry, která zasáhnou Česko na konci pracovního týdne. Od čtvrtka do soboty teploty vysoko přesáhnou 30 stupňů Celsia. Zdravotní potíže může ve čtvrtek a v pátek odpoledne způsobit lidem i zvýšená koncentrace přízemního ozonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koupaliště | Zdroj: ČTK

Vedra působí proudění tropického vzduchu od jihozápadu až jihu.Ve čtvrtek by se měly odpolední teploty pohybovat od 31 do 35 stupňů Celsia, v pátek vystoupí dokonce na 33 až 37 stupňů Celsia.

V sobotu meteorologové očekávají teploty od 31 do 35 stupňů Celsia ještě na Moravě a ve Slezsku. Tropy ukončí v noci na sobotu a během soboty zvlněná studená fronta, která bude postupovat do České republiky od západu a může s sebou přinést bouřky, ojediněle i krupobití.

Podle doporučení odborníků by lidé měli dostatečně pít a omezit tělesnou zátěž. V poledních hodinách by neměli pobývat na přímém slunci, přes den by měli omezit i větrání bytů. Občané s chronickým onemocněním dýchacích cest a onemocněním srdce a cév by měli omezit vycházky.

Ve čtvrtek a zejména v pátek by teploty mohly atakovat dosavadní rekordy naměřené v pražském Klementinu. Nejtepleji bylo 28. července v roce 1933, kdy teploměr ukázal hodnotu 34,6 stupně. Teplotní rekord pro 29. červenec byl zaznamenán shodně v letech 1921, 1947 a 1994 a činí 34,7 stupně Celsia.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme