Česko zaslalo do Norska další nótu, chlapci Michalákové zůstává i nadále české občanství

Ministerstvo zahraničí zaslalo v pátek do Norska nótu kvůli udělení norského občanství staršímu z bratrů Michalákových. Chlapec má podle ministerstva i nadále české občanství. Jak ve středu zjistil iROZHLAS.cz, o získání toho norského rozhodly tamní úřady v tichosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eva Michaláková (uprostřed) odpovídala novinářům po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou | Zdroj: ČTK

Ministerstvo zahraničí podalo v pátek Norsku další nótu kvůli případu bratrů Michalákových. Česká diplomacie v ní norskou stranu upozorňuje na to, že i po udělení norského občanství zůstává starší chlapec dál také českým občanem. Ministerstvo o tom informovalo na svém twitteru. Chlapec má nyní dvě občanství, platí pro něj tedy i mezinárodní a česká pravidla, a to třeba o konzulární ochraně.

Kauzu o udělení občanství zveřejnil ve středu server iROZHLAS.cz. „Oznámení o norském občanství jsme obdrželi prostřednictvím našeho zastupitelského úřadu v Oslo na konci června,“ potvrdila pro server iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Stručné sdělení, že starší z bratrů Michalákových je nyní oficiálně i občanem Norského království, na ambasádu zaslalo tamní Ředitelství cizinecké služby.

Norské úřady udělily staršímu z bratrů Michalákových občanství. Ministerstvo zahraničí chystá nótu

Číst článek

Otec dětí Josef Michalák byl možná ten, kdo při udělování norského občanství pro staršího syna mohl sehrát důležitou roli. Podle norského práva musí při žádosti o občanství biologický rodič souhlasit.

„Jo, já,“ reagoval stručně Michalák na dotaz, jestli o norském občanství rozhodl. Důvodem prý bylo to, že děti potřebují „cestu“, které brání jejich matka. Odmítl, že by se na něj s prosbou o souhlas obrátili sami pěstouni chlapce. Na to, zda o občanství pro syna požádal on sám, nereagoval. Rozhodnutí norských úřadů nicméně označil za „super“.

Matka ztratila práva k oběma synům loni v prosinci, když se soud odmítl zabývat jejím odvoláním. K projednání případu prý neshledal důvody. „Krajský soud v Oslo se domnívá, že zbavit paní Michalákovou rodičovských práv za to, že případ medializovala, je naprosto správné, a vlastně okresní soud chválí a zcela se s ním ztotožňuje,“ potvrdil Pavel Hasenkopf, jeden z právních zástupců Michalákové.

Jiří Svatoš, Hana Mazancová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme