Česko zaslalo Evropské komisi odpověď ke kvótám. 'Výtky jednoznačně odmítáme,' řekl Chovanec

Česká republika prostřednictvím vládního zmocněnce pro zastupování Česka před Soudním dvorem Evropské unie zaslala Evropské komisi své vyjádření ve sporu o nepřijímání migrantů. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková. Výtky ohledně neplnění kvót Česká republika odmítá. Čas na odpověď měla do čtvrtka.

Praha / Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Evropská komise zahájila řízení pro neplnění povinností s ČR, Polskem a Maďarskem 14. června. Vadí jí, že tyto státy nepřebírají od Itálie a Řecka migranty z jiných zemí podle stanovených kvót. Podle komise uvedené tři země přes opakované výzvy porušují své právní povinnosti a neberou ohled na své závazky vůči Itálii, Řecku a dalším státům unie. Řízení může po několika fázích skončit až před unijním soudem a následně vysokou pokutou a penále.

Podle Novákové komise Česku vytýká, že neinformuje v pravidelných intervalech o počtech žadatelů, které by mohla přijmout z Řecka a Itálie. S tím Česká republika nesouhlasí. „Výtky ohledně neplnění kvót jednoznačně odmítáme. Navíc na území Itálie a Řecka není v současné chvíli nikdo, kdo splňuje podmínky pro relokaci, proto je jakákoliv nabídka ze strany Česka bezpředmětná,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD.

Česká republika byla podle něj na své území připravena přemístit 50 uprchlíků, a to 30 z Řecka a 20 z Itálie. Po bezpečnostních prověrkách Česko přijalo z Řecka 12 lidí. „Itálie v případě první nabídky nedodala potřebné doklady, na druhou nabídku vůbec nereagovala,“ podotkla Nováková.

Problémy s identifikací osob

Ministerstvo vnitra dále uvedlo, že Itálie a Řecko neposkytují dostatečnou součinnost pro úspěšné přemístění uprchlíků. Za nejvíce problematický označilo systém registrace osob a jejich identifikace. „Kromě toho, že v tuto chvíli jsou jakékoliv nabídky ze strany České republiky bezpředmětné, Česká republika je konzistentně přesvědčena o nefunkčnosti celého systému povinných kvót,“ podotkla Nováková.

Česko nabízí Itálii na pomoc s uprchlíky poslat 21 milionů. Uvažuje i o vyslání policistů

Číst článek

Relokační program má podle ní od počátku nedostatky a migranty se nedaří umísťovat a integrovat ani dalším členským státům Evropské unie. Uvedla, že relokace neposkytují dostatečné bezpečnostní záruky a jsou mimořádně nákladné a administrativně náročné.

„Navíc se relokace nesetkávají s ochotou samotných migrantů systém využít, nebo je jimi naopak zneužíván k usnadnění cesty do preferovaného státu,“ dodala. Poukázala na to, že se dosud podařilo ze stanovených kvót umístit celkem jen 15 procent uprchlíků.

Komise svůj postup zdůvodnila tím, že tři středoevropské státy neplní povinnost dohodnutou v roce 2015. A sice, že každé tři měsíce budou nabízet volná místa do programu, v jehož rámci si měly do letošního září ostatní státy unie z Itálie a Řecka převzít až 160 tisíc žadatelů o azyl podle kvótového klíče.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme