Česko zatím dovoz potravin z Polska kvůli technické soli nezakázalo

Ministerstvo zemědělství zatím neuvažuje o plošném zákazu dovozu polských potravin kvůli aféře s technickou solí. Zákaz by byl možný v případě ohrožení zdraví lidí v Česku, o tom ale teď nejsou podle ministra Petra Bendla žádné signály.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Bendl 14.12.2011 | Foto: Filip Jandourek

Zatím se pozastavilo jen uvádění polské balené soli do oběhu, a to do doby, než se prokáže, že je nezávadná.

„Z šetření dozorových orgánů vyplývá, že čeští výrobci ve většině případů používají při výrobě převážně jedlou sůl z jiných členských států než z Polska,“ uvedl ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zemědělství Petr Bendl a vrchní ředitel SZPI Martin Klanica v Ozvěnách dne Radiožurnálu

V Česku se podle něj průběžně kontrolují vybrané druhy polských potravin, výsledky rozborů by měly být do konce týdne.

Bendl zároveň připustil, že plošného zákazu potravin v rámci Evropské unie není jednoduché dosáhnout.

„V okamžiku, kdy zakážeme něco, co zdravotně závadné není, vystavovali bychom se nebezpečí sankcí ze strany Evropské komise, proto to není úplně banální záležitost a není možné k ní přistupovat populisticky,“ upozornil ministr.

Své polské kolegy Bendl požádal o informace a spolupráci. Tamní prokuratura vyšetřuje několik lidí za to, že nakupovali průmyslovou sůl, přebalovali ji a pak prodávali výrobcům uzenin či pekárnám jako jedlou kuchyňskou.

Potravinářská komora vyzvala k zákazu dovozu polských potravin. Kvůli vadné soli

Číst článek

Dana Večeřová z Potravinářské komory zdůraznila, že se skandál týká devadesáti polských potravinářských podniků, proto se výrobky obsahující závadnou sůl na český trh nejspíš dostaly.

„Riziko kontaminace výrobků je samozřejmě velké. Z Polska proudí na náš trh velké množství potravin, takže se domníváme, že se mohlo stát, že z různých podniků šly tyto potraviny i k nám do České republiky,“ řekla Večeřová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka ve Stalo se dnes Radiožurnálu

Vrchní ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martin Klanica doplnil, že dokud Poláci nezveřejní přesný seznam firem, které technickou sůl používaly, je za rizikovou považována každá potravina dovezená od severních sousedů.

„Chybějící informace od polské strany, které postrádáme, jsou skutečně klíčové pro to, abychom mohli kontrolu zaměřit naprosto cíleně. Takže se při kontrolách zaměřujeme jednak na výrobky, které prochází z Polska, i na vlastní sůl, která je uváděná do oběhu v České republice,“ uvedl Klanica.

K přísnému dozoru nabádá i Svazu obchodu a cestovního ruchu. Jeho prezident Zdeněk Juračka potvrzuje, že polské kontroly nejsou zdaleka tak důsledné jako v tuzemsku.

„U nás když se řekne bezpečná potravina, znamená to skutečně bezpečná potravina, zatímco v Polsku bych za to ruku do ohně nedal. My obchodníci odpovídáme jako poslední kontakt mezi zákazníkem a dodavatelem za bezpečnost potravin a velice neradi bychom se zúčastnili nějaké nepříjemnosti, která může z tohoto dovozu vzniknout,“ podotkl Juračka.

Lenka Jansová, Martin Hromádka, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme