Česko zatím nepřijme syrské děti k léčení. Přijet by měly až na podzim

Patnáct syrských dětí se v Česku zatím léčit nebude. V lednu sice vláda schválila, že přijme rodiny z uprchlických táborů v Jordánsku s nemocnými dětmi. Fakultní nemocnice Motol, kde se děti měly léčit, teď ale ministerstvo vnitra informovala, že vybrané pacienty vzhledem k jejich zdravotnímu stavu není možné přijmout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtrnáct syrských dětí, které se měly léčit v Motole, zatím Česko nepřijme (ilustrační foto)

Čtrnáct syrských dětí, které se měly léčit v Motole, zatím Česko nepřijme (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Léčba vybraných dětí by podle motolské nemocnice byla extrémně náročná, a tím pádem i velmi drahá. V některých případech by prý navíc neměla téměř žádnou šanci na úspěch.

„U některých z těch navržených dětí byly diagnostikovány vrozené genetické vady. Ty není možné léčit tak, aby léčba byla úspěšná a smysluplná,“ řekla Českému rozhlasu mluvčí nemocnice Motol Pavlína Danková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Patnáct původně vybraných syrských dětí se v Česku léčit nebude, český tým v Jordánsku vybírá jiné adepty. Více od redaktora Vojtěch Kovala

Ministerstvo vnitra tedy po doporučení nemocnice těchto patnáct dětí s rodinami nepřijme. U 14 dětí je to z lékařských důvodů, to patnácté pak neprošlo dalšími procedurami.

Připomeňme, že vnitro vybíralo adepty i podle toho, aby se co nejlépe začlenili do české společnosti. Museli projít i bezpečnostní prověrkou.

Tým MV v Jordánsku vybírá nové adepty

Plán na přijetí a léčbu syrských dětí z jordánských uprchlických táborů tím ale podle ministra vnitra Milana Chovance nepadá.

„Abychom akcelerovali ten proces, tak jsme tam vyslali vlastní zaměstnance, kteří přímo v uprchlických táborech debatují a komunikují se zástupci jak jordánské strany, tak i se zástupci OSN, abychom vybrali ty správné adepty, kteří v tomto projektu mohou uspět a můžeme jim pomoct,“ řekl Chovanec Českému rozhlasu.

„Vozit sem někoho, komu na konci nepomůžeme, je prostě zbytečné. Chceme přivézt děti, u kterých je reálná šance, že se v České republice vyléčí, a jejich rodiny budou integrované do společnosti,“ doplnil ministr.

Tým resortu vnitra je ve spojení i s lékaři z motolské nemocnice. Bude s nimi koordinovat výběr možných dětských pacientů, aby bylo jisté, že je nemocnice bude moct přijmout.

„Fakultní nemocnice v Motole by samozřejmě ráda pomohla dětem, u kterých mohou naši lékaři intervenovat úspěšně. To znamená, hlavně v oblasti třeba kardiochirurgie, chirurgie a pediatrie,“ dodala mluvčí motolské nemocnice.

Ministr Chovanec odhaduje, že nově vybraní pacienti by do Česka mohli přijet už letos v říjnu, a možná dokonce už v září.

Pavla Firbacherová, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme