Česko zažilo další nejteplejší den v roce. Vedra potrvají i příští týden

Na mnoha místech republiky opět padaly teplotní rekordy. Největší horko - 39,8 stupně Celsia - zaznamenali v Řeži a Dobřichovicích u Prahy. Sobota tak překonala páteční vedra a stala se nejteplejším dnem roku. V neděli velmi vysoké teploty potrápí hlavně východ republiky, kde má být až 37 stupňů. Podobné počasí bude pokračovat také v příštím týdnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladá žena se osvěžuje na Staroměstském náměstí v Praze, kde odpoledne teplota vystoupala nad 38 °C

Mladá žena se osvěžuje na Staroměstském náměstí v Praze, kde odpoledne teplota vystoupala nad 38 °C | Zdroj: ČTK

Teploty v Česku byly v sobotu vyšší než v některých středomořských zemích. Na většině stanic měřících déle než 30 let padly rekordy, ale absolutní český rekord 40,4 stupně z roku 2012 zatím odolal.

Už v pátek vyhlásil Český hydrometeorologický ústav výstrahu před extrémními teplotami v sobotu pro Prahu a Středočeský, Plzeňský, Pardubický, Královéhradecký a Ústecký kraj.

Dnes meteorologové výstrahu prodloužili do neděle s tím, že na Moravě a ve Slezsku mají být od 13 do 20 hodin velmi vysoké teploty v rozmezí 33 až 37 stupňů a ve zbytku republiky vysoké.

I když se v Čechách oproti sobotě pravděpodobně o něco ochladí, rtuť teploměru se stále bude držet vysoko, konkrétně mezi 29 až 33 stupni. Ojediněle se mohou podle meteorologů objevit bouřky.

Velmi vysoké teploty přinese i následující týden. „I příští týden postupně očekáváme teploty v rozmezí od 33 do 37 stupňů a to po celý týden. Není vyloučeno, že ojediněle zase budou i vyšší a že budou atakovat hodnoty kolem 39 °C,“ řekl Českému rozhlasu Jaroslav Rosa z ČHMÚ.

Skupinka chlapců vyhledala osvěžení v řece Berounce v Dobřichovicích | Foto: ČTK

Lidé by měli podle odborníků omezit v horkých dnech pohyb a tělesnou zátěž venku a pobyt na přímém slunci. Zejména ve stojících autech na sluníčku by neměli nechávat děti, ale ani zvířata.

Meteorologové také doporučují pít dostatek tekutin - u menších dětí dva litry denně a u starších dětí a dospělých až tři litry. Kvůli suchu se nedoporučuje rozdělávání ohňů v přírodě, nadále platí výstraha před zvýšeným nebezpečím vzniku požárů.

Horko zřejmě až do začátku září

S vysokými teplotami musíme počítat až do začátku září. Vyplývá to z měsíčního výhledu meteorologů. Největší vedra budou právě příští týden. Později by teploty měly postupně klesat pod třicítku.

„Období od 10. srpna do 6. září jako celek očekáváme teplotně nadprůměrné, srážkově průměrné až podprůměrné,“ uvádí na svém webu Český hydrometeorologický ústav.

„První týden (od 10. do 16. 8.) bude pokračovat počasí teplotně extrémně nadprůměrné. V dalších třech týdnech budou teploty vzduchu v průměru postupně klesat, přesto mohou být z větší části nad dlouhodobým průměrem druhé poloviny srpna a začátku září.“

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme