Česko zažilo mrazivou noc, Rokytská slať na Šumavě hlásí minus 15 stupňů Celsia
#pocasi Dnešní ráno bylo nejchladnější z celého týdne. Teploty klesly na +2 až -2 °C, ojediněle až na -5 °C a v horských údolích ještě níže. Rokytská slať naměřila pod -15 °C.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) March 26, 2024
Postupně se ale začne díky přílivu teplého vzduchu oteplovat. Teploměry dnes odpoledne naměří 12 až 16… pic.twitter.com/hJCAUqoYZY
Česko zažilo mrazivou noc. Teplota klesala k minus dvěma až minus pěti stupňům. Na horách bylo ještě chladněji. Rokytská slať na Šumavě, která je známou mrazovou kotlinou, zaznamenala teplotu minus 15 stupňů Celsia, informoval v úterý ráno Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Meteorologové už v pondělí varovali, že hrozí škody na kvetoucích ovocných stromech.
„Postupně se začne díky přílivu teplého vzduchu oteplovat,“ uvedl ČHMÚ. Teploměry v úterý odpoledne naměří 12 až 16 stupňů Celsia. Noční mrazy už tento týden nehrozí.
Začátek týdne bude v Česku chladnější. Poté se o Velikonocích oteplí až na 23 stupňů Celsia
Číst článek
„Bude ale poměrně větrno, a to hlavně ve východní polovině území, kde čekáme čerstvý jihovýchodní až jižní vítr s nárazy do 70 kilometrů v hodině, na horách kolem 90 kilometrů v hodině,“ napsali meteorologové. V platnosti je výstraha s nízkým stupněm nebezpečí. Platí od úterních 9.00 do středečního večera.
Ranní mrazy nejsou v březnu v Česku výjimečným jevem, a to nejenom v mrazových lokalitách. Koncem loňského března noční mrazíky poškodily na Moravě část kvetoucích stromů v sadech. Teplota v noci z 28. na 29. března 2023 klesaly na některých místech v moravských a slezských nížinách i pod minus sedm stupňů Celsia.