Česko získalo druhý nejdůležitější post v NATO, šéfem vojenského výboru se stal Petr Pavel

Rok 2014 znamenal pro Česko také zisk jednoho z nejdůležitějších postů v Severoatlantické alianci. Generála Petra Pavla v září zvolili předsedou vojenského výboru NATO. Je vůbec prvním představitelem členské země z východní části Evropy, který bude tuto prestižní funkci zastávat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

15. let Česka v NATO, Petr Pavel

15. let Česka v NATO, Petr Pavel | Foto: Filip Jandourek

„Je to prestižní záležitost i pro Českou republiku. Přirovnal bych to k Oscarům: Je sice důležitý výkon herce, ale pokud tam nebude režisér, producent, zvukaři a kameramani, tak tam ten výkon nebude. Tady je tomu úplně stejně, mnoho lidí se podílelo na tvorbě reputace Armády České republiky,“ řekl generál Petr Pavel.

Přehrát

00:00 / 00:00

V roce 2014 získalo Česko druhý nejdůležitější post v NATO, šéfem vojenského výboru se stal generál Petr Pavel. Natáčela Eva Rajlichová.

Předsedat všem náčelníkům generálních štábů aliančních zemí znamená mít možnost ve velké míře ovlivňovat útočné i obranné plány NATO.

„Vojenský výbor má na starosti všechny vojenské aspekty činnosti Aliance. Předseda výboru je prvním odborným poradcem generálního tajemníka. Zároveň vojenský výbor vydává úkoly a instrukce dvěma hlavním strategickým velitelstvím Aliance,“ popisuje druhý nejdůležitější post v NATO Petr Pavel.

V tuto chvíli stále vede Generální štáb České republiky, a to už od léta 2012. Absolvoval vojenskou školu ve Vyškově a Vojenskou akademii v Brně.

Za sebou má i důstojnický kurz na štábní škole v britském Camberley a studium mezinárodních vztahů na prestižní londýnské univerzitě King's College.

V NATO není žádný nováček, tři roky pracoval na jeho velitelství v Nizozemsku. Petr Pavel bude úzce spolupracovat s novým šéfem aliance Norem Jensem Stoltenbergem.

„Předpokládám, že budu mít možnost při následujícím jednání vojenského výboru, které proběhne v lednu, s ním strávit chvilku v soukromí, abych se spolu blíže seznámili. Abychom si vyjasnili, jaké on má představy a očekávání."

Funkce šéfa vojenského výboru by se měl ujmout na konci června 2015. Kdo by se místo něj měl stát náčelníkem generálního štábu, zatím není jasné. Nejčastěji se mluví o generálporučíkovi Josefu Bečvářovi nebo generálmajorovi Aleši Opatovi.

Slavnostní odhalení památníku štábního kapitána Václava Morávka, Petr Pavel

Eva Rajlichová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme