Česko znovu kleslo v žebříčku vnímání korupce, zjistila TI

Vnímání korupce v Česku se třetím rokem po sobě zhoršilo. Vyplývá to z letošního žebříčku organizace Transparency International. Minulý rok se Česká republika umístila na 53. místě z celkem 178 hodnocených zemí. Letos si ještě o čtyři místa pohoršila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

korupce - ilustrační foto | Foto: Magdaléna Trusinová

V rámci Evropské unie tak patří Česko k vůbec k nejzkorumpovanějším zemím. Hůř dopadlo už jen Slovensko, Lotyšsko, Itálie a balkánské státy. Ve světovém měřítku je na tom Česko podobně jako Seychely, Omán, Jordánsko nebo Namibie.

Jako nejméně zkorumpovaná země světa vyšel z letošního hodnocení TI znovu Nový Zéland před Dánskem a Finskem. Nejhůře jsou na tom naopak Severní Korea a Somálsko.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČR klesla v žebříčku vnímání korupce na 57. Příčku. Téma pro redaktorku Alžbětu Havlovou v Ranním Radiožurnálu.

Transparency International letos hodnotila 183 států. Index vnímání korupce sestavuje už od roku 1995. Index se zaměřuje na korupční jednání, do něhož jsou zapojeni státní úředníci, veřejné činitelé nebo politici. Hodnocení se provádí na základě výsledků průzkumů, které se vztahují ke korupci, odrážejí názory odborníků a představitelů podnikatelské sféry a zajišťují je různé nezávislé a renomované instituce.

Odráží také názory lidí z celého světa, včetně odborníků působících přímo v hodnocených zemích. K zařazení do seznamu jsou tedy zapotřebí minimálně tři spolehlivé zdroje informací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky výzkumu komentoval v poledních Ozvěnách dne ředitel české pobočky TI David Ondráčka

„Je to index vnímání korupce, tedy sociologicko-ekonomický pohled, který má v sobě velkou míru subjektivity. Transparency International využívá výzkumy asi 13 nezávislých institucí a 17 zdrojů, které dává dohromady do jednoho čísla, jedné tabulky se žebříčkem zemí. Musí se k výsledkům přistupovat rozumně,“ upozorňuje ředitel české pobočky TI David Ondráčka.

Podle Ondráčky došlo v Česku k velkému tlaku na veřejnou správu, která je pravidelně destabilizována, proplachována a politizována a není schopna plnit své hlavní úkoly.

„Druhou příčinou je fungování politických stran, kde mnohdy tahají za nitky nevolení zástupci, jacísi kmotři v pozadí, kteří velmi výrazně ovlivňují fungování státní správy a jednotlivých úřadů,“ tvrdí Ondráčka.

Třetím důvodem je prý stále špatné fungování vyšetřování korupce a finanční kriminality. „Ale jsou tady první vlaštovky, že se to začíná obracet,“ dodává.

NFPK vidí v propadu probuzení občanské společnosti

Propad z 53. na 57. místo není překvapivý pro předsedu správní rady Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka. „Děje se u nás změna a já to vidím pozitivně. Zhoršili jsme se ve vnímání korupce, ale to neznamená, že se zhoršuje korupce jako taková,“ vysvětluje.

„Lidé si začínají uvědomovat palčivost problému, jak korupce sžírá ekonomiku. Je více probuzená občanská společnost a vadí jí korupce a já věřím tomu, že je to předzvěstí budoucího zlepšování.“

Karel Janeček | Foto: Noemi Fingerlandová

Matematik Janeček již dříve vypočítal, že rozkrádání bere každému z občanů České republiky měsíčně z peněženky 1000 korun. „Došel jsem k tomu na základě odhadu procent korupce z celkových objemů veřejných zakázek a na základě statistických analýz Z indexu, který změřil velikost nadměrné ziskovosti anonymních firem,“ objasňuje.

K tématu korupce se včera vyjadřoval v Občanském institutu i bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. Mimo jiné řekl, že restrikce korupce není řešením, je potřeba zmenšit stát a přerozdělování. Ale na tomto řešení prý politici a byrokraté nemají zájem.

Podle Janečka je to špatné uvažování a lze s ním souhlasit jen z velmi malé části: „Korupce je funkcí mnoha faktorů. Jedním z nich je i velikost přerozdělování. Nicméně to vůbec neznamená, že země, která má silný sociální program, musí mít velký objem korupce. Stačí se podívat na severské země, kde je korupce zlomková ve srovnání s námi.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview byl předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček

Nadační fond proti korupci pořádá v pátek 9. prosince tiskovou konferenci, kde bude oceňovat finanční částkou další protikorupční jednání. Zároveň zde zveřejní výsledky investigací, které podpořil a které by měly znamenat i nějaký důsledek pro korupčníky.

„Já věřím tomu, že bude trvat osm dní a jeden z velkých korupčníků v této zemi bude mít zásadní velké problémy,“ prozrazuje Janeček.

V příliš mnoho obchodech figuruje veřejná sféra

Podle ředitele Americké obchodní komory v České republice Westona Staceyho, který v Česku boj proti korupci podporuje a inicioval přípravu novely zákona o veřejných zakázkách, je takový žebříček rizikový. Když totiž zahraniční manažeři najdou Česko tak nízko, rozhodnou se, že do něho investovat nebudou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O korupci hovořil ve Světě o třetí ředitel Americké obchodní komory v České republice Weston Stacey

„Špatné ale je, že ani čeští investoři zde nechtějí investovat. Když 30-40 obchodů představují obchody se státem, potom je to už pro investory špatná zpráva – roste totiž riziko, že jejich peníze budou zneužity,“ varuje.

Zároveň ale upozorňuje, že česká vláda věnuje tématu více pozornosti: „Průzkumy TI ukazují, že se lidem protikorupční opatření vlády nezdají dost účinná. To se vždy veřejnosti zdá, ovšem také je pravidlem, že vnímání veřejnosti má vždy zpoždění za realitou, bývá to tak 6 až 12 měsíců. Kabinet se tématu věnuje mnohem víc než dřív. Počkejme si tedy, co si bude veřejnost myslet o dnešních krocích vlády za 2 roky.“

Žebříček vnímání korupčního prostředí CPI, postavení a pozice ČR v něm

Igor Maňour, ČRo 1 - Radiožurnál, Lucie Maňourová, bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme