Česko znovu ohrožují povodně, pršet má celý víkend

Velké nebezpečí povodní hrozí především na jihu a jihozápadě Česka a také na Vysočině. Hladiny řek už na některých místech stouply, stejný trend může pokračovat v následujících dvou dnech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Frýdek-Místek: náměstek Pobucký monitoruje povodňový stav - most u haly - čtyřproudová silnice na Č. Těšín | Foto: Frýdek-Místek

Velká voda nejvíce ohrožuje Středočeský, Jihočeský, Pardubický, Plzeňský a Liberecký kraj a také Prahu. Zatopit sklepy může voda hlavně na jihu a jihozápadě republiky, říká meteorolog Pavel Borovička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Meteorolog Pavel Borovička

„Očekáváme všeobecné vzestupy hladin řek, na menších tocích i dosažení prvních, druhých a ojediněle i třetích stupňů povodňové aktivity, zejména v regionu jižních a jihozápadních Čech. Zároveň může dojít k zatopení níže položených míst, údolních poloh a sklepů,“ varoval Borovička.

Vodu ze suterénu prodejny už čerpali hasiči v Moravských Budějovicích. Třetí stupeň povodňové aktivity vyhlásili vodohospodáři na Balince v Balinách na Vysočině. Ve tři hodiny odpoledne tam ale hladina klesla na druhý stupeň.

Hlavní město uzavřelo vrata na Čertovce a vyklidilo náplavky v první, druhé a částečně i v páté městské části. V očekávání mohutných dešťů odpouští vodu nádrže na Vltavské kaskádě.

Silný déšť přijde brzy ráno

Podle Marie Odstrčilové z Českého hydrometeorologického ústavu budou v první polovině noci srážky zřejmě podstatně slabší, než meteorologové původně čekali. Do rána by ale mělo srážek zase přibývat. Nejvíc by mělo pršet na severu republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu

„Hlavně na návětří Krušných hor, Krkonoš, Jizerských hor, Orlických hor a také Jeseníků. Mohlo by tam spadnout kolem padesáti milimetrů srážek,“ řekla Odstrčilová.

Silné deště hrozí po celou sobotu až do půlnoci ze soboty na neděli. Pak by se situace měla začít uklidňovat. V neděli už by mělo pršet jen místy.

Igor Maňour, Květa Moravcová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme