Česko zpřísní podmínky pro dovoz odpadu

Pokuta padesát milionů korun a trestní stíhání by mohlo hrozit podnikateli, který do České republiky nelegálně přiveze a uloží odpad. Novelu zákona o odpadech by měli mít poslanci na stole ještě tento týden. Ministerstvo životního prostředí zatím vyhláškou zpřísnilo dovoz textilu nebo plastů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpadky v kamionu | Foto: Celní správa

Vyhláška rozšiřuje seznam odpadů, které mohou firmy dovézt pouze s povolením ministerstva životního prostředí. Platit začne během několika dnů.

Podnikatelé, kteří se budou na nelegálních dovozech podílet, navíc musí počítat s kontrolou živnostenských a finančních úřadů.

Irena Jirásková z ministerstva životního prostředí chce, aby přišli o živnostenské listy. "Aby nemohli fungovat jako fingovaný dovozce, který záměrně zkrachuje a potom tady zůstane nelegálně dovezený odpad a nemáme viníka, po kterém bychom mohli ctít finanční odškodnění," řekla Jirásková.

Poté, co česká celní správa zpřísnila kontroly na hranicích s Německem, začali nelegální dovozci zkoušet jihomoravské hraniční přechody. Celníci vrátili do Rakouska už tři kamiony plné smětí.

Podle ekologa Miroslava Šuty jsou naše zákony dobré, málo se ale kontroluje jejich dodržování. "Bohužel české odpovědné orgány zaspaly. My jsme upozorňovali na problém hrozby dovozu odpadů už několik let," uvedl Šuta.

Ministerští úředníci nyní jednají o vrácení odpadů Němcům. Černou skládku v Libčevsi na Lounsku by měla najatá firma likvidovat v závěru března.

Martin Hromádka, Václava Vařeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme